ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik

Peake nechce tolik státních úřadů ani cukrárnu ministerstva vnitra

Velikost textu:
aktualizováno 14. 9. 2012 14:58

Praha - Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) navrhuje koncept malého ministerstva, tedy v podstatě rušení některých úřadů kvůli duplicitám v rámci resortů i napříč resorty. Po prozkoumání 265 podřízených úřadů hodlá jejich práci více centralizovat a snížit počty vedoucích zaměstnanců. Peake to uvedla při prezentování návrhu redukcí ve státní správě, který se svým týmem vypracovala na základě podkladů z jednotlivých ministerstev. Pro rok 2014 má v plánu souborem opatření uspořit celkem 11,9 miliardy korun, v roce 2015 až 24,8 miliardy korun.

Karolína Peake
Karolína Peake

"Očekávám, že návrh vzbudí všeobecný odpor," prohlásila Peake s tím, že změny se resortům líbit nebudou. Přestože měla pro příští rok najít až 12 miliard k uspoření, ministerstva sama jí navrhla úspory pouze za 1,6 miliardy. "Pan premiér se tvářil, jakože ten úkol dostávám za odměnu. To, že jsem ho dostala za trest, jsem pochopila, když jsem dostala návrhy na redukci z jednotlivých ministerstev," svěřila se Peake.

Změny by se měly dotknout všech ministerstev a z 265 podřízených úřadů Peake nenavrhuje žádnou reorganizaci jen u 117. Konec by mohlo v budoucnu potkat i ministerstvo pro místní rozvoj. Úkol navrhnout úspory dostala od vlády na počátku června.

"Rušení ministerstev není to nejdůležitější. Nejdůležitější je redukce agend," zdůraznila Peake. Co se týče ministerstva kultury, podle Peake 60 procent úředníků zajišťuje chod ministerstva a jen 40 procent odbornou činnost. Část agendy by bylo možné podle ní převést například na ministerstvo školství.

Ministerstvo pro místní rozvoj by prý mohlo zaniknout v době, kdy Česko přestane čerpat dotace z evropských fondů. Agendy týkající se třeba zadávání zakázek nebo stavebních úřadů by bylo možné převést jinam.

"Mít o pět procent zaměstnanců méně by pro stát neměl být vůbec žádný zásadní problém," domnívá se ekonom Vladimír Pikora. A dodává: "Já si umím představit, že by vláda mohla jít ještě mnohem dál. Například ten úřad, ze kterého pochází Karolína Peake, je jeden z těch zbytečných, který by se mohl škrtnout."

Peake: Zrušíme cukrárnu ministerstva vnitra

Peake navrhuje odstranit zbytečné výdaje i nepotřebné nákupy úřadů. Podle ní je zbytečné provozovat útvary, jako je třeba cukrárna ministerstva vnitra, stejně jako hotely, lázně a další zařízení, která nesouvisí s chodem státní správy. Navrhuje také sloučení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

 • Cukrárna ministerstva vnitra
  Cukrárna ministerstva vnitra zdroj: zsmv.cz
 • Chata ministerstva vnitra
  Chata ministerstva vnitra zdroj: tokan-loveckachata.cz

Vicepremiérka poukazovala také na rozdílné průměry platů mezi jednotlivými ministerstvy i na rozdílné podíly řídících zaměstnanců. Například na ministerstvu školství je podle ní každý čtvrtý zaměstnanec v pozici vedoucího pracovníka, zatímco na ministerstvu zemědělství připadá na jednoho vedoucího pracovníka 14 zaměstnanců. V některých resortech tedy bude podle vicepremiérky potřeba snížit počty vedoucích zaměstnanců.

S údaji o počtu vedoucích zaměstnanců ale první náměstek ministra školství Jiří Nantl nesouhlasí. "Vláda požadovala data k 30. 6. tohoto roku. My jsme ale provedli k 1. 8. poměrně zásadní organizační změny, které dobíhají až k 1. 10. Takže ty údaje, které měla k dispozici paní vicepremiérka Peake, už nereflektují realitu." Podle Nantla se poměr vedoucích pracovníků vůči běžným zaměstnancům posunul zhruba na 1:8. Vyšší počet vedoucích v jeho resortu odůvodnil složitostí a různorodostí agendy a tím i organizační struktury úřadu.

Peake zdůraznila, že ještě musí proběhnout koaliční jednání, stejně jako jednání na vládě i na poradě ekonomických ministrů. O balíku návrhů, na jejichž přípravě se podílela také Národní ekonomická rada vlády (NERV,) má kabinet jednat ještě do konce září. Navrhované změny však vyžadují legislativní přípravu. Proto se nemohou promítnout do podoby rozpočtu pro rok 2013 a podle představ vlády by měly platit až o rok později.

Co prosazuje Peake?

 • zabránit duplicitám v rámci resortů i napříč resorty (například agenda bezpečnosti silničního provozu, lodní plavba apod.) 
 • práci úřadů více centralizovat a snížit počty vedoucích zaměstnanců
 • změny se nedotknou jen 117 z 265 zkontrolovaných úřadů
 • ministerstvo pro místní rozvoj by mělo zaniknout
 • ERÚ, ČTÚ a RRTV se sloučí 
 • neúčelně využívané cenné budovy spadající například pod ministerstva pronajmout nebo prodat
 • zbavit se nadstandardních služeb poskytovaných ministerstvy (například cukrárny, hotely, lázně apod.)

Problematiku slučování či rušení úřadů a jejich přebytečné práce dostala Peake na starosti v dubnu, kdy strany vládní koalice, tehdy ještě s Věcmi veřejnými, řešily jednu ze svých krizí. Odstartovalo ji tehdejší vedení VV, v němž byla i Peake, když ministrům za stranu uložilo podat demisi.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.