Euro posílilo na čtyřměsíční maximum: Trend, nebo jen přechodná euforie?

Praha - Euro se díky podpoře Evropské centrální banky a schválení Evropského stabilizačního mechanismu ústavním soudem v Německu dostalo na svá čtyřměsíční maxima vůči americkému dolaru. Tomu neprospívá očekávané další uvolnění měnové politiky americkou centrální bankou Fed. O něm se rozhodne dnes večer. Jak odhadují analytici kurz eura vůči dolaru do konce roku 2012? Podle ankety Studia Burza ČT24 si mnozí na dlouhodobější odhady raději ani netroufají.

Názory analytiků na vývoj kurzu eura vůči dolaru do konce roku 2012: 

Petr Sklenář (hlavní ekonom, J&T Banka): „Na konci roku počítáme s kurzem EURUSD 1,30. Osobně jasný udržitelný trend nevidím a jedno rozhodnutí (Fed, ECB, summit EU apod.) vytváří krátkodobé trendy. Proto poslední hodnota je i nejlepším odhadem té budoucí.“ 

Radim Dohnal (konzultant, Saxo Bank): „Na konec roku se v tomto pohyblivém prostředí bojíme nahlížet. Máme pro EURUSD krátkodobý cíl 1,315.“ 

Pavel Vondráček (ředitel oddělení Treasury/ALM, LBBW Bank): „Dle našeho názoru bude úroveň EURUSD koncem roku na úrovní 1,30. Domníváme se, že současná vlna optimismu ohledně společné evropské měny postupně vyprchá, jako se to stalo v minulosti již vícekrát, a trhy začnou opět vnímat trvající velké problémy Evropy. Na druhou stranu pokračování QE (kvantitativního uvolňování) a volby v USA zřejmě nepustí americký dolar do velké ofenzivy.“ 

Jan Vejmělek (analytik, Komerční banka): „Z pohledu investorů nejsou ani euro, ani dolar zajímavé. Spojené státy i eurozóna se potýkají s nedostatečným hospodářským růstem a nerovnováhou ve veřejných financích. Zatímco eurozóna již k prvním krokům alespoň k zastavení růstu veřejného dluhu přikročila, Spojené státy to teprve čeká. Měnová politika na obou stranách Atlantiku je extrémně uvolněná, z úrokového pohledu jsou euro i dolar poměrně nezajímavé měny. Domnívám se, že by se kurz EURUSD mohl stabilizovat na úrovních nad 1,30. To jsou hodnoty, které jsme viděli v jarních měsících, tedy před eskalací evropské dluhové krize.“ 

Jan Bureš (hlavní ekonom, Era Poštovní spořitelna): „Pokud Fed spustí QE3, může dolar zůstat pod tlakem a otestovat nejslabší úrovně tohoto roku, které jsou až na úrovních 1,35 EURUSD. Celá řada nedořešených domácích úkolů v eurozóně by ale měla euru podtrhávat židli pod nohama, v posledním kvartálu by se dolar proto opět mohl dostat na výslunní. Pro konec roku sázíme na úroveň 1,27 EURUSD.“ 

Ľuboš Mokráš (analytik, Česká spořitelna): „Posílení dolaru jsme čekali, ale ne až tak rychlé. Vzhledem k tomu, že si myslíme, že do konce roku Fed spustí další kolo kvantitativního uvolňování, a proto, že si myslíme, že dolar oslabí hádky politiků kolem takzvaného fiskálního útesu v USA, čekáme oslabení dolaru. Na konec roku to vychází lehce přes 1,30 (mezi 1,30 a 1,31, takže střed 1,305).“

Čekání na Fed a vývoj trhů (zdroj: ČT24)
Vydáno pod