Velké mediální spojení v USA: AT&T kupuje Time Warner za 85 miliard dolarů

Americká telekomunikační společnost AT&T převezme za 85,4 miliardy dolarů (asi 2,1 bilionu Kč) mediální konglomerát Time Warner, pod který patří také vlastník české televize Nova. Správní rady obou firem schválily dohodu jednomyslně. Dohoda ale podle zahraničních agentur může v USA narazit na odpor státu. Celková hodnota transakce včetně dluhu Time Warner má činit 108,7 miliardy dolarů (asi 2,7 bilionu Kč). Spojení, největší v letošním roce, má být oficiálně oznámeno v sobotu večer místního času.

Logo telekomunikační společnosti AT&T v centru Los Angeles
Zdroj: Reuters

Fúze by byla významným milníkem v rychle postupující integraci odvětví médií, komunikace a internetu. Přední americký telekomunikační operátor by získal kontrolu nad kabelovou televizí HBO, zpravodajským kanálem CNN, filmovými studii Warner Bros, která stojí za filmovými hity jako seriál Hra o trůny či příběhy Harryho Pottera nebo Batmana, a nad dalšími mediálními aktivy.

Spojení je největší dohodou uzavřenou v letošním roce. Firmy doufají, že se transakci podaří završit do konce příštího roku. Schválit ji ale ještě musí státní regulátoři, kteří podobný obří monopol mohou podle tiskových agentur zablokovat, nebo zatížit takovými podmínkami, že by dohoda neměla smysl.

Dohoda bude intenzivně zkoumána protimonopolními úřady kromě jiného kvůli obavám, že by AT&T mohl omezovat distribuci děl Time Warner. Prezidentský kandidát amerických republikánů Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, plánovanému spojení firem zabrání. Podle něj je to případ příliš velké koncentrace moci a mocenské struktury, proti které bojuje. Trump si nedávno stěžoval na způsob krytí jeho kampaně ze strany CNN, poznamenala Reuters.

Sídlo Time Warner v New Yorku
Zdroj: ČTK/AP

Štáb demokratické kandidátky Hillary Clintonové se zatím nevyjádřil. Demokratický senátor a člen právního výboru Senátu Richard Blumenthal ale řekl, že taková masivní fúze v tomto odvětví si vyžaduje pečlivé prostudování a důkladné vyhodnocení. „Zaměřím se na to, co bude toto sloučení znamenat pro spotřebitele a jejich peněženky,“ zdůraznil někdejší hlavní prokurátor státu Connecticut. Také demokratický senátor Al Franken řekl, že dohoda vyvolává obavy z přílišného slučování na mediálním trhu a že si ujasní, jaký dopad by takový krok měl pro spotřebitele.

Pokud regulátoři ve Washingtonu dohodu zablokují, AT&T bude muset společnosti Time Warner vyplatit 500 milionů dolarů (12,4 miliardy Kč). Naopak společnost Time Warner by AT&T musela zaplatit 1,7 miliardy dolarů (42,2 miliardy Kč), kdyby si našla jiného kupce, poznamenala Reuters s odvoláním na zdroje, které připravenou dohodu dobře znají.

V současnosti má Time Warner tržní hodnotu kolem 70 miliard dolarů, tržní hodnota AT&T dosahuje zhruba 232 miliard dolarů. AT&T, která má odhadem 180 milionů klientů, nyní expanduje v médiích; loni například koupila provozovatele satelitního televizního vysílání DirecTV za 48,5 miliardy dolarů.