Exportéři: Tempo růstu českého vývozu v létě zrychlí, brexit ho zatím neovlivní

Z krátkodobého hlediska brexit českému exportu neublíží. Tempo růstu českého vývozu by mělo naopak ve 3. čtvrtletí letos mírně zrychlit na pět procent meziročně, předpověděli na základě takzvaného indexu exportu zástupci Asociace exportérů a odborníci Raiffeisenbank. V září by měla měsíční hodnota českého exportu dokonce překonat rekord z března 2015, kdy vývoz činil 304 miliard korun. 

V letošním 1. kvartále dosáhlo tempo růstu exportu 1,8 procenta meziročně, ve druhém pak podle odhadů 3,4 procenta. „Z krátkodobého hlediska brexit českému exportu neublíží. Může ale být iniciátorem nejenom další eroze EU, ale i některých zemí, což by mohlo s největší pravděpodobností ublížit nejenom volnému pohybu zboží, ale i osob,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

V budoucnu se ale brexit podle něho může negativně podepsat na celkovém tuzemském vývozu kvůli možnému poklesu českého exportu do Německa. „Německo má  silné vývozy do Británie, a o co případně přijde Německo v Británii, o to přijdeme my v Německu. A to možná bude mít daleko větší dopad než bude přímý dopad na naše vývozy do Británie,“ dodal Daněk.

Výsledek všelidového hlasování Velké Británie je podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské zdrojem značné nejistoty, která povede ke zdrženlivosti v prohlubování obchodních vztahů s jednou z našich nejvýznamnějších vývozních zemí. „Zhroucení ani prudké zastavení doposud slibně se vyvíjejícího vzájemného obchodu však nehrozí,“ uvedla Horská.

Brexit již ovlivnil tržby některých českých firem

Výsledky britského referenda ovlivnily například tržby výrobce zdravotnických lůžek Linet na ostrovním trhu. „Brexit pro nás z okamžitého hlediska znamená pokles tržeb vzhledem k propadu kurzu britské libry. Z dlouhodobého pohledu jej pak vnímáme jako riziko především v důsledku nejistoty na trhu a obav investorů,“ dodal exportní ředitel společnosti Linet Rolf Pekař. Britský trh je ale pro Linet marginální, vývoz se pohybuje v jednotkách milionů eur.

Index exportu, který je nástrojem Asociace exportérů, si klade za cíl několik měsíců dopředu předpovídat vývoj českého exportu na základě statistických dat a dalších parametrů. Do indexu jsou zahrnuty mimo jiné německé průmyslové zakázky, kurz koruny k euru očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny.