Na modernizaci Prunéřova může stát přijít až o desítky miliard

Praha – Energetický gigant ČEZ může kvůli nedostatku uhlí pro elektrárnu Prunéřov II přijít v budoucnu o miliardy korun. Alespoň to tvrdí Nadační fond proti korupci miliardáře Karla Janečka, jehož stanovisko prezentoval na tiskové konferenci člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák. ČEZ již v pondělí spekulace o zmařené investici odmítl. Modernizace Prunéřova má stát kolem 25 miliard korun. Hlavní část zakázky získaly firmy Škoda Power a Vítkovice.

ČEZ plánuje v elektrárně Prunéřov II modernizovat tři bloky. Výrobu elektřiny chce zajistit uhlím z Dolu Nástup Tušimice. Protikorupční fond s odvoláním na úřední dokumentaci tvrdí, že důl má uhlí jen do roku 2032, zatímco pro návratnost investice do Prunéřova bude nutné dodávat uhlí až do období 2039–2044  

Karel Randák, člen správní rady protikorupčního fondu  

„Ať už ČEZ udělá cokoli, stát přijde o peníze v řádu miliard, možná desítek miliard korun.“ 

Ekologický právní servis navrhuje zhotovení nezávislé analýzy, která by rozebrala zásoby uhlí a potřeby modernizované elektrárny. Pokud se ukáže, že uhlí pro elektrárnu dostatek není, měl by stát jako většinový vlastník ČEZu projekt modernizace zastavit, tvrdí ekologičtí právníci. Příští týden na valné hromadě ČEZ proto Ekologický právní servis navrhne provedení revize stavu zásob v Dolech Nástup Tušimice.

Karel Randák, člen správní rady protikorupčního fondu 

„My jsme nepřišli na to, že dojde uhlí, ale vycházeli jsme z celé řady dokumentů. Otevřeli jsme to proto, že 26. června je valná hromada ČEZu, kde se o tomto bude hovořit. Dále není zcela rozhodnuto, zda se bude elektrárna modernizovat.“

Zástupci ČEZu ale tvrzení ekologů, že elektrárny mohou čelit nedostatku uhlí, odmítají. „Okamžik, kdy budou zásoby uhlí v dolech vytěženy, nastane v závislosti na intenzitě těžby, tedy na velikosti poptávky po uhlí. Vzhledem k tomu, že součástí strategie ČEZu je výrazně nižší roční využití zdrojů a také odstavování dožívajících uhelných zdrojů, pak se proces vytěžování uhlí podstatně zpomalí,“ uvedl v pondělí mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Protikorupční fond dnes také zveřejnil nahrávku, která zachycuje nátlak lobbisty Miloslava Kožnara na blíže neurčeného člověka ze státní správy, který na nesrovnalosti kolem Prunéřova a Severočeských dolů upozorňoval. Kožnar na nahrávce vyjadřuje obavu, že akcie ČEZu ztratí v případě zveřejnění informací hodnotu. Otevřeně také říká, že „tuto zemi neřídí premiér, ale ČEZ“.

Randák: Těženo bylo více uhlí, než bylo povoleno

Karel Randák ve studiu ČT24 řekl, že nátlak byl vyvíjen i na báňskou inženýrku Věru Ježkovou. Nadační fond má podle Randáka k dispozici i emailovou korespondenci mezi Ježkovou a ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimírem Budinským. Tam je prý jasně řečeno, že bylo těženo z dolu Nástup Tušimice. Budínský prý v korespondenci říká: „Pojďme se tedy domluvit, abychom mohli pravdu prezentovat tak, aby byla prezentovatelná před úředníky, Greenpeace i před médii.“