Mezi Šanghají a Prahou začala létat pravidelná linka

Ve čtvrtek zahájil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) letecké spojení mezi Prahou a Šanghají. Linka společnosti China Eastern Airlines, která bude létat třikrát týdně, má pomoci zvýšit počet čínských turistů v České republice na 300 tisíc ročně. V loňském roce jich Česko navštívilo 280 tisíc.

Video Studio ČT24
video

Čínští turisté budou létat dalším letadlem přímo z Prahy

Podle premiéra Sobotky může nové letecké spojení zvýšit hospodářskou spolupráci obou zemí. „Zvyšující se zájem o Českou republiku se ukazuje i na vydávaných vízech přímo v Číně. Ještě předloni bylo vydáno asi 12 tisíc víz do České republiky, vloni 35 tisíc víz a letos se očekává, že počet vydaných víz překročí 45 tisíc,“ uvedl předseda vlády. 

China Eastern bude provozovat spojení do Šanghaje třikrát v týdnu, vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Z Šanghaje by letouny Airbus A330 pro 262 cestujících měly odlétat v 0:45 a do Prahy přiletět v 6:35. Zpět by se mělo letadlo vracet ve 14:30 a do Šanghaje dorazit v 7:00 druhý den.

V současnosti je letadlo na nejbližší lety rezervováno z 80 procent, uvedl prezident čínských aerolinií Liu Shaoying. Pokud zájem o spojení dále poroste, nebude se dopravce bránit přidávání dalších letů. Teoreticky tak může být navýšeno až na jeden let denně.

Praha propagaci nepotřebuje, říká Sobotka

Premiér Sobotka chce dostat turisty také mimo hlavní město. „Například do Telče, Českého Krumlova, Kutné Hory nebo do Brna,“ řekl a dodal, že China Eastern Airlines je silnou společností. „V dalších letech by měly být tyto lety spojením nejen Šanghaje a Prahy, ale spojením jihovýchodní Asie se střední Evropou. Bude to ekonomicky velmi zajímavé,“ popsal.

Českou republiku zatím v Číně naše cestovní kanceláře a ministerstva propagují prostřednictvím videí a spotů v televizi. „Praha už propagaci v Číně skoro nepotřebuje, ale máme hodně památek UNESCO a tak je tu velký potenciál,“ doplnil premiér.

China Eastern patří k největším čínským leteckým dopravcům, provozuje flotilu více než 650 letadel. V Evropě kromě Prahy létá ještě do osmi dalších destinací, Paříže, Frankfurtu, Říma, Londýna, Moskvy, Petrohradu, Amsterdamu a Madridu.

Již druhé pravidelné spojení s Čínou

Spojení do Šanghaje je druhým přímým pravidelným spojením s Čínou, loni v září začal pravidelně létat do Pekingu dopravce Hainan Airlines. Letos v únoru zamířila do Prahy rovněž první letadla Sichuan Airlines z Čcheng-tu v provincii Sečuán, ale zatím jen v rámci charterových letů, tedy nepravidelných spojů.

Pravidelné spojení na této lince zatím plánováno není, stanoveno není ani závazné datum, kdy by měly být lety zahájeny, uvedl předseda Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Čínská společnost Sichuan Airlines pražskému letišti oznámila, že od čínských úřadů získala povolení na provozování letů. Definitivní dohoda ale zatím uzavřena není.