Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Kvůli suchu přijdou zemědělci jen na obilí o 2 miliardy

Velikost textu:
aktualizováno 14. 6. 2012 13:17

Praha - Dlouhotrvající sucho poškodilo pětinu osevních ploch obilovin, informovala dnes na základě celorepublikového monitoringu škod Agrární komora. Očekávaný výpadek představuje zhruba půl milionu tun obilí. Pěstitelé tak přijdou v tržbách podle odhadu zhruba o 2 miliardy korun. Nejpostiženějším je Jihomoravský kraj, kde je poškozeno takřka 60 procent polí s obilím. Kvůli suchu čekají zemědělci nižší úrodu i u dalších plodin.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

"Poslední deště, které přišly po vymetání obilovin, ve většině oblastí již nezlepší dva ze tří rozhodujících výnosových faktorů, a to počet klasů na ploše a počet zrn v klasu," uvedl Jan Záhorka z Agrární komory.

Přestože zjišťování provedené okresními agrárními komorami k 5. červnu není úplné, očekávají agrárníci, že letošní sklizeň rozhodně nebude tak dobrá jako loňská. Kromě ze 40 procent poškozených ploch základních obilovin na 270 tisících hektarech totiž pěstitelé museli zaorat takřka 70 tisíc hektarů ozimů kvůli poškození mrazem. "Jedná se o největší rozsah škod za mnoho let," podotkl Záhorka.

Zemědělci v Česku v roce 2011 sklidili 8,285 milionu tun obilí, což bylo o 20,5 procenta meziročně více. Loňský rok byl z hlediska úrody čtvrtým nejúspěšnějším rokem za 20 let.

Počasí letos zemědělcům příliš nepřeje

Ještě více než obilná pole odnesly nedostatek vláhy plochy trvalých travních porostů a víceletých pícnin. "První seče jsou nižší ve výše poškozených oblastech o 15 až 20 procent, v nížinách o 50 až 70 procent," řekl Záhorka, podle něhož některé plochy nebylo možno sklidit vůbec. Například na Znojemsku snížilo sucho výnos u vojtěšky o 80 procent. Výrazně poškozeny jsou také porosty kukuřice.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Květnový mráz zase způsobil škody za 400 milionů korun na jihomoravských vinicích. Poškozeno podle vinařů může být více než 30 procent úrody. V případě nepříznivého počasí může být v souvislosti s tím ohrožena i úroda v následující sezoně. Náhlý pokles teploty způsobil stamilionové škody také ovocnářům. Loňská situace, kdy jim mrazy způsobily ztráty na tržbách přes půl miliardy korun, by se však prý opakovat neměla.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.