Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Merkelová: Potřebujeme více Evropy, nikoliv méně

Velikost textu:

Berlín - Centrálním tématem summitu skupiny nejvýznamnějších světových ekonomik G20, který se na počátku příštího týdne uskuteční v Mexiku, bude evropská dluhová krize. Prohlásila to v projevu před německými poslanci kancléřka Angela Merkelová. Znovu se v něm vyslovila pro prohloubení politické integrace Evropské unie. Přesto ale zdůraznila, že možnosti její země nejsou neomezené. Také další čelní představitelé Německa v poslední době podle webu Financial Times spíše tlumí očekávání, podle kterých by největší evropská ekonomika mohla přistoupit na radikální způsoby řešení dluhové krize – například eurobondy nebo vytvoření bankovní unie.

Angela Merkelová
Angela Merkelová

"Nastávající úkoly nemůžeme vyřešit, pokud budeme mít méně Evropy, řešit je lze, pouze pokud budeme mít více Evropy, a to Evropy na dobrých základech," zdůraznila Merkelová, podle níž je to "nevyhnutelný úkol hodný Herkula". V EU je podle ní potřeba více nezávislého dozoru, mimo jiné v bankovním sektoru.

"Evropa je náš osud a naše budoucnost," vyzdvihla nutnost překonání současných problémů v eurozóně. Již poněkolikáté přitom varovala, že "pokud zkrachuje euro, zkrachuje Evropa". Jako "zcela kontraproduktivní" opětovně odmítla myšlenku společných evropských dluhopisů, kterou prosazují státy nejhůře postižené dluhovou krizí, ale i Francie či Itálie.

Na summitu G20 v mexickém Los Cabos se podle Merkelové budou všechny oči upírat na její zemi, protože je nejsilnější ekonomikou v evropském prostoru a jeho hospodářským motorem. Evropské partnery však varovala před přehnanými nároky vůči Německu. "Německá síla není nekonečná a německé možnosti nejsou neomezené," zdůraznila. I proto je podle ní nutné krok za krokem směřovat k evropské politické unii.

Berlín nechce nést odpovědnost za dluhy eurozóny, píší FT

Také další čelní politici a zástupci německé vlády v různých rozhovorech varovali, že ani nejsilnější evropská ekonomika není schopna převzít odpovědnost za dluhy jejích partnerů v eurozóně. Odmítli tak požadavky na urychlené zavedení společně garantovaných dluhopisů eurozóny nebo vytvoření bankovního garančního fondu vkladů financovaného z veřejných peněz.

Na místo toho volají po tom, aby se rozeběhla jednání o fiskální unii, která by podpořila společnou evropskou měnu. Současně ale varují, že to bude trvat řadu měsíců, než bude možné se dohodnout na opatřeních k posílení ekonomické integrace v eurozóně. Zvažované kroky by zahrnovaly striktnější kontrolu nad národními rozpočty, než už byla odsouhlasena, přičemž unijní instituce včetně Soudního dvora EU by měly mít větší pravomoci v tomto směru. Až pak by se zřejmě mohlo podle Berlína přistoupit ke krokům, jako je bankovní unie.

Právě na konci června se uskuteční s napětím očekávaný summit EU, na němž se má řešit právě mimo jiné i to, jak do budoucna posílit evropskou integraci.

přehrát video
Studio ČT24: Telefonát Martina Jonáše
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.