Hochtiefu CZ loni klesl zisk, stavebnictví stále zažívá těžké časy

Stavební společnost Hochtief CZ loni snížila čistý zisk na 50 milionů korun z předloňských 64 milionů. Tržby meziročně vzrostly o 10,3 procenta na 5,62 miliardy korun. Vedení firmy považuje loňský rok za úspěšný, zmínilo například rozvoj podnikání na Slovensku a průnik do výstavby železniční infrastruktury. 

Největším aktuálním projektem Hochtiefu je stavba dálnice D3 v úseku Strážov – Brodno u Žiliny. Zásoba práce ve výši 6,12 miliardy korun poskytuje podle člena představenstva zodpovědného za ekonomiku Jörga Mathewa teoretickou jistotu práce na následujících 15 měsíců.

Loňské výsledky zveřejnily také další velké stavební firmy, které působí na českém trhu. Metrostav loni snížil tržby meziročně o 0,6 procenta na 19,2 miliardy korun, Eurovia je zvýšila o pětinu na 18,5 miliardy Kč, Skanska o osm procent na 15,8 miliardy. 

Stavebnictví je stále v obtížné situaci 

Analytici upozorňují, že české stavebnictví se stále ještě nevzpamatovalo z útlumu. Podle nich za to může především loňské dočerpávání dotací z evropských fondů z programového období 2007–2013. Zmiňují ale také problémy se stavební legislativou. Stavebnictví podle nedávných údajů Českého statistického úřadu v dubnu dál zrychlilo meziroční pokles na 13,7 procenta po březnovém revidovaném snížení o 12,4 procenta.

„Volný pád českého stavebnictví pokračuje. V dubnu se meziročně propadlo nejhlouběji od března 2013. Pokud bychom brali v potaz čistě jen dubnové výsledky, pak české stavebnictví vykázalo horší výkon naposledy v dubnu 2010, tedy v období poznamenaném kritickou fází světové finanční krize,“ řekl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. 

Další odborníci poukazují na problémy se stavební legislativou. Její stav označil za nepříznivý například prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. „Zákon EIA (posouzení dopadu stavby na životní prostředí) nadále brání zahájení velkých projektů, a tak stavbaři s napětím očekávají výsledek příslibu vlády o vyjednání výjimek s Evropskou komisí, aby mohlo být neprodleně zahájeno 11 připravených projektů dopravní infrastruktury,“ sdělil.