Vedení firmy ČEZ nedostane odměny, státu firma vyplatí 15 miliard

Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou stejně jako loni odměny ze zisku. Energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých třech letech, 40 korun za akcii před zdaněním. Rozhodla o tom valná hromada firmy. Český stát také vyměnil čtyři své zástupce v dozorčí radě. Energetická skupina ČEZ také oznámila, že podala nezávaznou nabídku na koupi polských aktiv francouzské společnosti EDF, které zahrnují osm tepláren v Polsku.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK/DPA Autor: A3508 Vennenbemd Rolf

Firma vyplatí na dividendách z loňského zisku kolem 21,5 miliardy korun. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun. V loňském roce šlo o stejnou částku.

Tantiémy loni nebyly členům vedení firmy vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Od roku 2010 přitom bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Letos navrhlo představenstvo vyplatit 23 milionů korun, návrh však byl zamítnut.

 

Nové tváře v dozorčí radě

Valná hromada ČEZu měla na programu i další body. Například vyčlenění projektů přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v obou českých jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín do samostatných dceřiných společností nebo změny v dozorčí radě.

Jejími novými členy se stali Šárka Vinklerová, která se dlouhodobě věnuje obchodu s elektrickou energií na domácích i mezinárodních trzích a působila i ve Slovenské
elektrárne, Vladimír Kohout, jenž se zabýval řízením pracovních týmů energetických společností a pracoval v Energetických strojírnách Brno či Moravské energetické, František Vágner, který je jaderný fyzik se zkušenostmi z oblasti jaderného inženýrství, chemie, či měření radioaktivních odpadů, a náměstek ministerstva financí Ondřej Landa. V radě tak končí mimo jiné bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Ministerstvo financí, přes které stát vlastní zhruba 70procentní podíl ve firmě, pro ČTK uvedlo, že smyslem změny je posílit zastoupení odborníků s dlouholetou praxí v energetice. „ČEZ je energetický gigant, který je pro fungování naší ekonomiky naprosto nepostradatelný. Proto je vždycky lepší tam mít co nejvíc odborníků, kteří se v energetice opravdu vyznají,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Wagenknecht, kterého Babiš zbavil funkce prvního náměstka MF loni v červnu, skončil i v pětičlenném výboru pro audit firmy. Nahradil ho bývalý viceprezident Komory auditorů ČR Otakar Hora. 

Valná hromada také potvrdila ve funkci člena dozorčí rady Petra Poláka, který do ní byl kooptován již v únoru na místo Vladimíra Vlka. Server Neovlivni.cz tehdy uvedl, že Polák má blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Také u zástupců zaměstnanců odsouhlasila valná hromada změny v radě, funkční období nových členů ale začne až 12. dubna 2017, aby bezprostředně navazovalo na funkční období členů současných. Novými členy budou Jitka
Čermáková, Lubomír Klosík a Josef Suchánek. Jako jediný ze současných zástupců
zaměstnanců v radě zůstane její současný místopředseda Vladimír Hronek.

Ekonom a poradce finanční skupiny J&T Michal Šnobr řekl, že nečeká, že by změny v dozorčí radě přinesly nějakou převratnou změnu v jejím přístupu. „Pokud bychom se měli bavit o funkčnosti dozorčí rady, tak si myslím, že je to o tom, úplně od základu změnit složení, ale také snížit počet členů, zejména odborářů v ní,“ uvedl.

ČEZ potvrdil, že se zajímá o polské teplárny

Energetická skupina ČEZ také v pátek informovala, že podala nezávaznou nabídku na koupi polských aktiv francouzské společnosti EDF. Potvrdila tak svůj zájem, který naznačila v květnu.

Kromě servisních společností se nabídka konkrétně vztahuje na čtyři teplárny v lokalitách Gdyně, Gdaňsk, Krakov a Vratislav a čtyři teplárny s distribucí tepla v lokalitách Zelená Hora, Ciechnica, Toruň a Zawidawie. Celková instalovaná kapacita nabízených zdrojů je podle ČEZ 1,4 gigawattu (GW) v elektřině a 4,4 GW v teple. Zaujímají tak na polském trhu první místo v kogenerační výrobě elektřiny a druhé v produkci tepla.

Francouzská společnost EDF
Zdroj: Reuters
Autor: Stephane Mahe

„Tyto zdroje disponují vysokou účinností a zásobují teplem i elektřinou zákazníky ve významných polských městech. S provozem podobných zdrojů máme rozsáhlé zkušenosti, a to i v Polsku,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ již v Polsku působí. Vlastní zde uhelné elektrárny ELCHO severozápadně od Katovic a Skawina s celkovým instalovaným výkonem asi 680 megawattů (MW) a malé vodní elektrárny Skawinka a Borek o souhrnném instalovaném výkonu asi 2,5 MW.

ČEZ je největší česká energetická firma. Čistý zisk skupiny loni meziročně klesl o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy korun. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, z něhož se kalkuluje dividenda, loni činil 27,7 miliardy korun, meziročně o šest procent méně.