Největší pokutu dostala firma SWIETELSKY stavební, která má zaplatit téměř 37 milionů korun. Spolu s ní jsou v kartelu firmy Daich, Vialit Soběslav a Chališ. Z celkové pokuty na firmu Daich připadá 1,8 milionu korun, na Vialit Soběslav 802 tisíc korun a na společnost Chališ 629 tisíc korun.
Rozhodnutí je pravomocné, firmy se ke kartelu přiznaly a s úřadem spolupracovaly. „Vzhledem k využití procedury narovnání byly účastníkům řízení sníženy sankce o 20 procent,“ uvedl předseda ÚOHS Rafaj. Vzhledem ke stáří případu a také díky proceduře narovnání se pokutované společnosti mohou dál účastnit veřejných tendrů.
Soutěží se účastnily firmy po domluvě
Podle Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoeneherr jde o první případ, kdy ÚOHS použil proceduru narovnání u nejzávažnější formy porušení zákona. „Mimo pokutu, i když náležitě sníženou, se dotčené společnosti přiznáním účasti na kartelu vystavují riziku možných žalob na náhradu škody poškozených třetích stran, a to jak ze stran zadavatelů, tak konkurence,“ uvedla Linhartová.
Firmy v letech 2007 až 2009 a v roce 2013 koordinovaly svou účast a nabídky do výběrových řízení na celkem sedm veřejných zakázek v Jihočeském kraji. Šlo například o opravy místních komunikací po stavbě kanalizace v obci Kostelní Radouň, zlepšení dopravní obslužnosti a vzhledu obce Libějice nebo podobnou zakázku pro obec Třebětice. Zakázaných dohod se vždy účastnily dvě či tři firmy, a to v různých kombinacích.
„Správní řízení je posledním výsledkem z rozsáhlého vyšetřování kartelových dohod ve stavebnictví, jehož další části již ÚOHS potrestal pravomocnou pokutou 1,66 miliardy korun a dosud nepravomocnou sankcí téměř 280 milionů korun,“ uvedl Rafaj.
Velký kartelový případ s pokutami necelé dvě miliardy korun je u Krajského soudu v Brně. Mezi pokutovanými společnostmi jsou například Strabag nebo Eurovia.