Do výkonné rady Mezinárodního měnového fondu míří Češka Erbenová

Michaela Erbenová se stane na dva roky výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu (MMF).  Bývalá členka bankovní rady České národní banky by měla do funkce nastoupit od listopadu. Celkem má MMF 24 výkonných ředitelů. 

Michaela Erbenová na snímku z roku 2006
Zdroj: ČTK Autor: Jan Rasch

Nástup Erbenové vyplývá z dohody v rámci MMF, o níž ve společném dokumentu pro vládu informují ministerstvo financí a ČNB.

Česká republika, která je s Tureckem, Rakouskem, Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem, Běloruskem a Kosovem součástí takzvané středo- a východoevropské konstituence v rámci MMF, má právo navrhnout kandidáta na období 2016 až 2018. Erbenovou navrhla bankovní rada ČNB.

 

Profil

Michaela Erbenová (47)

Erbenová pracuje v Mezinárodním měnovém fondu od roku 2007, v současné době je ředitelkou divize regulace a dohledu nad finančním trhem. Předtím působila v poradenské firmě A. T. Kearney a v letech 2000 až 2006 byla členkou bankovní rady České národní banky.

Volba se uskuteční v říjnu. „Nicméně tento akt je pokládán za formální a zvoleni jsou zpravidla vždy všichni navržení kandidáti, a to právě proto, že každá konstituence navrhuje jednu osobu. Výkonní ředitelé nicméně nejsou reprezentanti členských zemí,“ uvádí materiál.

Výkonná rada MMF je odpovědná za vedení každodenní agendy fondu. Fond vznikl v roce 1944, má 188 členských států a jeho cílem je usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, které zažívají hospodářské potíže.