ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor

Cena ropy by se hnala nahoru, brzdí ji hospodářství

Velikost textu:

Teherán - Ropa jako na houpačce. Barel černého zlata poprvé od loňského podzimu stojí méně než 90 dolarů. Ještě před čtvrt rokem byl přitom o pětinu dražší a hrozilo, že ceny suroviny zbrzdí světovou ekonomiku. Teď je to naopak, zpomalující hospodářství brání ropě v rozletu.

Ropovod
Ropovod

Data z Evropy mluví jasně, průmysl se zadrhává a výrobci mají obavy o další zakázky. Index nákupních manažerů v Německu je nejníž od léta 2009, tahounovi evropské ekonomiky dochází síla. A stejně jako Evropa je na tom i Čína, druhý největší spotřebitel ropy na světě.

"Recese v Evropě se nepříznivě projevuje na exportech Číny a tím pádem i na jejím hospodářství," podotýká Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Pokud budou Číňani řešit podporu ekonomického růstu investicemi do infrastruktury, cena ropy půjde nahoru.

 • Íránský jaderný program
  Íránský jaderný program zdroj: ISIFA
 • Čína
  Čína zdroj: ČT24

Díky čemu šla ropa v posledních týdnech dolů

 • Dluhová krize v Evropě.
 • Posilování amerického dolaru, který nepřeje komoditám jako celku.
 • Zpomalení globálního hospodářského růstu.
 • Zásoby ropy ve Spojených státech - nejvyšší za posledních 22 let.
 • Obnovení rozhovorů mezinárodní agentury pro atomovou energii s Iránem.

Případná dohoda Íránu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii by mohla znamenat konec embarga a obnovení vývozu ropy. "Jednání nepovede k úplnému vyřešení situace, po malých krocích se ale blížíme k dohodě a to je pozitivní," prohlásil Amir al-Musawi, poradce íránského prezidenta.

Ropa nahoru moc nepůjde, levnějšího benzinu se ale čeští řidiči asi nedočkají

"Myslím si, že v průběhu následujících týdnů se nedočkáme toho, že se ropa dostane na maxima, kterých jsme byli v posledních měsících svědky," doplňuje Čermák. To je dobrá zpráva pro světovou ekonomiku i řidiče, těm českým se ale nejspíš zlevňování benzinu vyhne. Slabší koruna totiž ceny u čerpacích stanic udrží vysoko.

přehrát video
Reportáž Jany Erbenové
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.