Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
pondělí 30. března 2015 Arnošt

Hlas z Wall Street: Akcie Facebooku na burze neklesly díky podpoře bank

Velikost textu:

New York - Výsledek obchodování akcií americké společnosti Facebook, která provozuje největší on-line sociální síť světa, byl prý ovlivněn masivní podporou bank. Makléři z Wall Street tvrdí, že na podporu akcií Facebooku během pátečního obchodování mohlo být bankami vynaloženo až 380 milionů dolarů (asi 7,6 miliardy korun). Objevují se už také hlasy, které radí akcie Facebooku prodávat.

Facebook vstoupil na burzu
Facebook vstoupil na burzu

Facebook prodal v primární emisi (IPO) asi 421 milionů akcií. Při ceně 38 dolarů za kus tak získal zhruba 16 miliard dolarů. Odměna pro banky činila asi 1,1 procenta z objemu emise, což je méně, než je obvyklé. Banky zpravidla inkasují dvě až tři procenta z objemu emise. Na nižší odměnu zpravidla přistoupí, když je to pro ně spíše otázka prestiže.

Makléři tvrdí, že banky odevzdaly svůj celý zisk, který inkasovaly za přípravu emise před vstupem Facebooku na burzu. Pak ale ještě musely vynaložit vlastní peníze, protože odměna činila jen zhruba 176 milionů dolarů. "Je to další záchrana Wall Streetu - tentokrát ale musely peníze vysolit banky," píše list The New York Post.

 • Facebook na burze Nasdaq
  Facebook na burze Nasdaq zdroj: ČT24
 • Facebook
  Facebook autor: Justin Sullivan, zdroj: ISIFA/EPA

Češi se k akciím nemají šanci dostat

Podle Libora Knappka ze společnosti Venture Investors se primární nabídky Facebooku zřejmě neúčastnili žádní zájemci z Česka. "Soukromí investoři, pokud nejsou mezi top klienty investičních bank, které IPO upisují, nemají šanci akcie dostat," uvedl.

Wieser radí akcie Facebooku prodat

Analytik Brian Wieser z makléřské společnosti Pivotal Research Group je přesvědčen, že cena jedné akcie Facebooku neměla překročit 30 dolarů. Cokoliv nad touto cenou by signalizovalo, že Facebook je dokonalý podnik.

Jiní experti navíc upozorňují, že Facebook by měl v letošním roce vykázat zisk na akcii jen asi 43 centů. Aktuální cena mírně nad 38 dolary je tedy více než 88násobkem zisku na akcii. Naproti tomu akcie Googlu jsou nyní oceněny na zhruba 18násobek zisku na akcii, akcie Applu asi na 13násobek. Pokud by se použila stejná metodika, musely by akcie Facebooku stát mnohem méně než deset dolarů.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

"Nejvyšší IPO internetové společnosti může v prvních dvou letech odstartovat opravdovou druhou bublinu a dokázat, že internetová ekonomika má své místo i na burze. V opačném případě může díky neúspěšnému obchodování akcií Facebooku dojít k utlumení současného nadšení z vlny sociální internetové revoluce," uvedl ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Zastánci Facebooku tvrdí, že podnik má obrovský potenciál, neboť má více než 900 milionů registrovaných uživatelů. Jiní naopak oponují, že Facebook z jednoho uživatele nedokáže moc peněz vydělat. Navíc není jisté, jak bude Facebook prosperovat v prostoru mobilní komunikace.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.