Spolumajitel plzeňské Škody vlastnil firmu v daňovém ráji

Spolumajitel plzeňského výrobce lokomotiv a tramvají Škody Transportations Michal Korecký měl v minulých letech firmu na ostrově Samoa, známém jako daňový ráj, upozorňuje Český rozhlas. Před devíti lety ji tam založila společnost Mossack Fonseca, ze které nedávno unikly dokumenty známé jako Panama Papers a která je v některých zemích podezřelá z napomáhání klientům v obcházení daní.

Z uniklých údajů vyplývá, že loni tato samojská firma s názvem Olveno Investments chtěla vyplatit obří dividendu 1,7 miliardy korun. Není však zatím jasné, o jaké peníze šlo, protože  Korecký odmítl na otázky týkající se samojské firmy a jejich transakcí Radiožurnálu odpovědět. 

V době, kdy firma jedná o výplatě této obří dividenty, totiž již Korecký, coby jediný akcionář, ve firmě Olvena není – ten z ní po šestiletém působení odchází v roce 2014. Nově se jako stoprocentní akcionář Olvena objevuje firma Lepomis Ardens z ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu, analyzuje Český rozhlas.  Za ní podle mailů ze září loňského roku jedná český právník a spolumajitel pražské advokátní kanceláře Brož, Sedlatý – Lukáš Sedlatý. Také Sedlatý však žádost Radiožurnálu o setkání a vysvětlení činnosti firem odmítl.

Lze tedy jen předpokládat, že to byl Lemopis, který miliardovou dividentu získal,  jakožto nový vlastník firmy. Jenže podle dalších informací z dokumentů se objevila pohledávka, shodou okolností úplně stejně vysoká jako dividenda. Tu si firmy mezi sebou započetly. 

Není jasné, kdo peníze má

Kde a u koho tedy nakonec peníze skončily, není jasné. Pravděpodobně zůstaly Olvenu. Není ale také jasné, proč k takové složité transakci mělo dojít. Daňové dopady by podle bývalého šéfa finanční správy a daňového experta společnosti Apogeo Jiřího Žežulky zřejmě mít neměla. „Transakce v korunách mezi dvěma zahraničními subjekty je ale určitě otázka na zamyšlenou,“ podotýká.

/*json*/{"map":{"lat":-14.266666961701482,"lng":-171.2,"zoom":3,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":-14.040672893673618,"lng":-171.2109375,"type":"1","description":"Samojské ostrovy"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ostrov Samoa nabízí podnikatelům podle něho mnoho výhod. Třeba to, že se o firmě ani o jejím majetku a účtech nelze nic dozvědět. „U společností založených na ostrově Samoa je ta velká výhoda, že Samoa nemá uzavřenou žádnou dohodu o výměně informací, takže je tam fakticky úplná anonymita vlastnictví. Je to známý daňový ráj. Samo o sobě to ale nezakládá podezření na daňový únik nebo nějakou nelegální činnost,“ cituje Rozhlas Žežulku. 

Není také ani jasné, kdo je majitelem Lepomisu. Jestli to byl a je opět Michal Korecký, případně někdo jiný a čím se firma  zabývá. Podle výpisu z guernsejského obchodního rejstříku ale byl účel jejího založení působit v „solárních projektech a službách v Evropě“, konstuje Rozhlas.

Teoretickou možností také je, že transakce mohly souviset s miliardovými dividendami, které loni měla vyplácet samotná Škoda Transportations. Michal Korecký setkání s Radiožurnálem a serverem Hlídací pes, který se transakcemi rovněž zabýval, odmítl. Na všechny otázky odpověděl písemně v duchu, že všechny daňové povinnosti plní a že nebude komentovat dokumenty získané velmi pravděpodobně nelegální cestou.

Dokumenty z panamské Mossack Fonseky získal od anonymního zdroje německý list Süddeutsche Zeitung a poté i Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. Celkově jde o únik 11,5 milionu tajných dokumentů o offshorových firmách z desítek zemí světa včetně Česka. Seznam firem i s některými dokumenty chce konsorcium novinářů zveřejnit příští týden.