Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
pátek 27. března 2015 Dita

CzechInvest se angažuje v Karviné, panuje nervozita

Velikost textu:

Karviná - Státní agentura CzechInvest nabídla pomoc firmám v průmyslové zóně v Karviné, kterou má zasáhnout těžba uhlí, a ty by tak mohly přijít o místo k podnikání. Deset firem zde zaměstnává téměř dva tisíce lidí. O pracovní místa a investory nechce přijít ani stát ani město. Těžební společnost OKD s firmami už začala jednat o možnosti jejich přestěhování do jiné lokality na Karvinsku - ty zatím váhají.

Czechinvest
Czechinvest

V průmyslové zóně panuje nervozita

"Chceme zůstat na zóně, protože je to asi rok a půl, co jsme dostavěli poslední část areálu, takže nemáme absolutně chuť se stěhovat," tvrdí Jiří Kotas, jednatel společnosti Lift Components.

CzechInvest nabízí pomocnou ruku

Některé firmy přesun svého podnikání zvažují. Pomocnou ruku přijela podat státní agentura Czechinvest. Průmyslovou zónu pomáhala budovat a většinu firem získala i podpořila.

"Naším cílem je, aby v této lokalitě investoři zůstali, pokud by se firma rozhodla odejít, tak se budeme snažit, aby zůstala primárně v České republice," tvrdí Radek Šoltys, ředitel divize investic agentury CzechInvest.

Firmy v karvinské průmyslové zóně
Firmy v karvinské průmyslové zóně
Více fotek
 • Firmy v karvinské průmyslové zóně zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3592/359169.jpg
 • Průmyslová zóna v Karviné zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/36/3592/359168.jpg

Vlastníkem většiny pozemků v průmyslové zoně je město, to považuje případné stěhování firem sice za možné krajní řešení. Krizová varianta je přesunout některé firmy pryč, místa ve firmách by ale měla být zachována pro občany Karviné.

"Byl bych ochotný jezdit jinam, kdyby to bylo možné. Práce je potřebná, tady v Karviné je vysoká nezaměstnanost, takže nic jiného mi nezbývá," říká jeden ze zaměstnanců v Karviné.

Vladislav Sobol, mluvčí OKD

"Všechny firmy jsme teď vyzvali dopisem, aby zpracovaly své plány s ohledem na novou situaci, aby se zamyslely, za jakých podmínek by se byly schopny dohodnout." Podle OKD jsou minimálně dvě místa, kam by se mohly firmy přestěhovat a zůstat na Karvinsku.

přehrát video
CzechInvest se angažuje v Karviné
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.