Křišťáloví lupa

ČT24

ČT24
neděle 21. září 2014 Matouš
168 hodin:

Až třetina Čechů při psaní životopisu švindluje

Velikost textu:

Praha - Trošku si zalže občas každý. Některé lži ale mohou zničit cokoli, třeba i kariéru úspěšného manažera. Naposledy se o tom přesvědčil šéf největšího internetového portálu Yahoo, který si vylepšil životopis. Tento fenomén ale není jen americkou disciplínou. Při sepisování životopisů dává volný průchod své fantazii až třetina Čechů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Šéf Yahoo Scott Thompson si kvůli lepší pověsti mezi IT smetánkou vylhal technické vzdělání. V dřívější práci u PayPalu mu to ještě prošlo, v pozici krizového manažera uvadajícího internetového kolosu mu to ale může zlomit vaz. I přes jeho veřejné omluvy největší investor stále tlačí na jeho odvolání.

Fantazii se meze nekladou ani v Česku. Při sepisování životopisů jí uzdu popouští až třetina lidí. S počítačem umí pracovat každý, kdo ho dokáže zapnout, zkušenosti s vedením týmu má i ten, kdo vodí svoje děti ráno do školy a za praxi v oboru umí vydávat třeba brigádu ve stánku na plovárně.

Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half Inter...Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International ČR:

"Zveličování důležitosti pozice, kterou daný uchazeč v předchozím zaměstnání zastával, mnohdy odpovídá té úrovni, jak on sám se cítil být důležitý. Přitom je tak snadné to ověřit, stačí si získat reference."

Češi - národ lingvistů

Nejčastěji si ale Češi fandí v jazycích. "Je to asi největší nešvar. Lidé si myslí, že mají skvělé jazykové schopnosti, když vycestují na dovolenou, tam si koupí chléb a objednají pizzu," říká Luboš Rejchrt, ředitel Grafton recruitment. Podle životopisů jsme v podstatě národ lingvistů, tito jazykozpytci ale většinou končí hned u prvního pohovoru vedeném třeba v angličtině.

Zveličování v životopisech
Zveličování v životopisech

Odhalit rafinovanější výmysly je ale mnohdy mnohem složitější. Lidé například ve velké míře pozměňují dobu, po kterou nebyli nikde zaměstnáni. Firmy totiž negativě pohlíží na dlouhé prodlevy mezi mezi jednotlivými zaměstnáními - tedy když je někdo nezaměstnaný dlouhodobě.

Vylhaný životopis může přijít zaměstnance draho. Minimálně přijde o místo. Podvodník pak nemá právo ani na odstupné. "Když si někdo napíše do životopisu, že vystudoval vysokou školu a není tomu tak, není to nic jiného než podvod," říká ředitel společnosti Robert Half International ČR Aleš Křížek.

Legendární Václav Prokůpek

Naposledy se o největší rozruch v oblasti svého curriculum vitae postaral jistý Václav Prokůpek. Píše o sobě, že vystudoval šest vysokých škol, ovládá osm světových jazyků, šéfoval několika deníkům, vyšetřoval obchodování s lehkými topnými oleji, byl mediálním a ekonomickým poradcem, píše knihy a hraje druhou šachovou ligu.

Výňatek ze životopisu Václava Prokůpka
Výňatek ze životopisu Václava Prokůpka

Není divu, že s takovým životopisem přednášel Václav Prokůpek i na vysoké škole. Studenty učil mediální komunikaci. Reportéři ČT ale získali vyjádření od univerzit, ze kterých má mít pan Prokůpek své akademické tituly. Ze šesti vysokých škol, kterými se ve svých životopisech chlubí, ve skutečnosti navštěvoval chvíli pouze tři. Ani jednu ovšem nedostudoval.

přehrát video
168 hodin
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Změní Homolka opět ředitele?
    Video
    Změní Homolka opět ředitele? vydáno před 3 hodinami Praha - Post ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka je ohrožen. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž jeho další působení ve státní nemocnici ovlivní výsledky ...
   • Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry
    Video
    Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry vydáno 20. 9. 2014 20:00 Praha – Potíže s pamětí jsou ve stáří stále podceňovány. Tenká hranice mezi únosnou redukcí nervových buněk a závažným onemocněním je totiž velmi tenká. Nejen na to se ...
   • František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství
    František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství vydáno 20. 9. 2014 23:30 Vatikán - Papež František dnes zahájil kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci ...
   • Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014
    Video
    Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014 aktualizováno 20. 9. 2014 18:56 Luhačovice - Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Letošního 20. ročníku klání se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni. Na druhém místě je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.