Počet Čechů, kteří neplatí své dluhy včas, letos klesl

Schopnost Čechů splácet své závazky se v prvním čtvrtletí nepatrně zlepšila. Ke konci března mělo dluhy po splatnosti 8,06 procenta dospělých obyvatel země, koncem roku 2015 to bylo 8,09 procenta a o rok dříve 8,23 procenta. Nejhorší situace zůstává v Ústeckém kraji, vyplynulo z informací sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků.

Sdružení Solus eviduje velké rozdíly v platební morálce lidí v různých regionech Česka. Zatímco na Mostecku má aktuální dluh po splatnosti v registru fyzických osob 18 dospělých ze sta, ve Žďáru nad Sázavou je to v průměru 4,5. „Proti dlouhodobému trendu poklesu počtu dluhů po splatnosti v rámci celé České republiky jde v posledních měsících pouze Moravskoslezský kraj. Zde dlouhodobě po splatnosti dluží deset dospělých občanů ze sta a situace se pomalu zhoršuje,“ uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Svůj závazek po splatnosti nebo alespoň jeho část uhradilo v prvním čtvrtletí 170 tisíc občanů. Celková dlužná částka po splatnosti evidovaná v registru fyzických osob sdružení vzrostla za uplynulé tři měsíce o 1,16 miliardy korun na více než 53 miliard korun.