Potomci australského „dobytčího krále“ prodali pozemky o rozloze Česka. Z většiny budou čínské

Celkem 370,7 milionu australských dolarů, což je zhruba 6,9 miliardy korun, zaplatí čínsko-australská skupina za pozemky největšího australského soukromého majitele zemědělské půdy Kidman & Co. Píše o tom BBC. Dohoda ještě musí projít kontrolou jak australských, tak čínských regulačních úřadů.

Prodej přitom už jednou přes australské úřady neprošel. Zablokovaly ho kvůli otázce národní bezpečnosti. Největší Kidmanova firma, Anna Creek, která je současně i největším dobytčím rančem na světě, se částečně nachází v zakázané oblasti Woomera, kde je vojenská raketová střelnice. Anna Creek proto byla ze současné dohody vyjmuta. Podle šéfa společnosti Kidman Johna Crosbyho by tak nyní mělo být všechno v souladu s požadavky úřadů.

Součástí prodeje jsou pozemky o rozloze 77 300 kilometrů čtverečných, což odpovídá zhruba jednomu procentu rozlohy Austrálie a téměř celé rozloze České republiky.

Firma Kidman vlastní po celé Austrálii deset dobytčích farem. Společnost založil v roce 1889 Sidney Kidman, který se později stal jedním z nejslavnějších podnikatelů v zemi a měl přezdívku „dobytčí král“. Firmu nabídli na prodej na počátku loňského roku jeho potomci.

Procento Austrálie v čínských rukou

Ve skupině, která farmu získá, vlastní 80 procent firma Dakang Australia, jejíž mateřskou společností je soukromá čínská firma Hunan Dakang Pasture Farming, která má také podíly v mlékárenském průmyslu na Novém Zélandu. Zbývajících 20 procent vlastní australská Australian Rural Capital (ARC).

Vlastnictví zemědělské půdy je v Austrálii velmi citlivé politické téma. Důvodem jsou obavy, že zahraniční zájemci skupují majetek, aby vydělali na růstu poptávky po potravinách v Asii.