Státní dluh stoupl o 22 miliard. Každý Čech tak dluží 161 tisíc

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 21,7 miliardy korun na 1,695 bilionu korun, informuje ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh zhruba 161 tisíc korun. Podle resortu je za růstem dluhu větší prodej státních dluhopisů díky příznivým podmínkám na finančním trhu.

„Nevyužít stavu, kdy jsou věřitelé ochotni za to, že státu půjčují, platit, by bylo velkou chybou,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Pro hodnocení trendového vývoje zadluženosti státu není přitom podle ministerstva podstatný vývoj státního dluhu v jednotlivých měsících, jelikož je zatížen mimo jiné splátkami v průběhu roku. Ty jsou přitom podle úřadu v letošním roce většinou koncentrovány až do druhého pololetí. 

Mimořádné příjmy za dluhopisy

Resort dále uvedl, že během prvních tří měsíců tohoto toku tak prodal státní dluhopisy se záporným výnosem za 55,8 miliardy korun. „Tím došlo k inkasování mimořádných příjmů státního rozpočtu ve výši 100,2 milionu korun,“ píše ve zprávě.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Za celý loňský rok státní dluh mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla podle úřadu rovněž snaha prodat více státních dluhopisů, které investoři nakupovali se záporným výnosem.