Ve Rwandě vyšlapou na kole světlo pro celou vesnici
Kigali - Ve Rwandě přišli na to, jak levně a jednoduše nabíjet svítidla. Šlapou totiž na kolech. Někteří místní si na tom založili i podnikání a teď nabíjejí světla i pro ty ostatní. Například podnikatel a prodejce François Nsengimana nabíjí čelovky pomocí malého generátoru, který je připevněn na rotopedu. Zákazníků má mnoho, neboť nabití stojí méně než petrolej.
Za dvacet minut šlapání lze nabít pět svítidel, ty pak vydrží svítit až 25 hodin. Většina místních má svítidla na celý týden. Jedno stojí v přepočtu asi sto korun. Za každé nabití zaplatí pak už jen tři koruny.
Student Victor Niyigena tento způsob svícení velmi oceňuje. Díky čelovce může prý v noci studovat o dvě hodiny déle. Dříve se nemohl učit déle než půl hodiny.
Podle společnosti, která tyto diody do země přivezla, mohou místní ušetřit až 80 procent energie. Navíc je zacházení s nimi mnohem bezpečnější než s petrolejem.
Daniela Brencová, veducí provozní kanceláře Nuru Energy:
"Naše společnost chce přinést levné energetické produkty do afrického venkova. Světla jsou totiž efektivnější, než je jejich stávající systém."
Společnost má pilotní projekty i v jiných zemích - například v Indii. Rwanda je ale první zemí v Africe, kde lidé mají vlastní generátor poháněný pedály.
Hlavní zprávy
-
VideoOpozice: ODS by nepomohla Johanka z Arku ani kněžna Libuše aktualizováno 19. 6. 2013 23:00 Praha - "Jakékoliv jméno od ODS je pro nás nepřijatelné," řekl v dnešním Interview ČT24 Jeroným Tejc (ČSSD). Shrnul tím postoj celé opozice, přestože většina představitelů ... -
Zemřel Gyula Horn - muž, který přispěl k pádu komunismu aktualizováno 19. 6. 2013 22:52 Budapešť - Po dlouhé nemoci zemřel v osmdesáti letech bývalý maďarský premiér Gyula Horn. Předsedou vlády byl v letech 1994 až 1998. V roce 1989, kdy byl ministrem zahraničí ... -
Sotheby's vydražilo Kupku za 50 milionů vydáno 19. 6. 2013 20:49 Londýn - Za 1,65 milionu liber (49,5 milionů korun) se dnes v londýnské aukční síni Sotheby's prodal Obraz českého malíře Františka Kupky nazvaný Étude sur Fond Rouge z ... -
VideoJe přijetí místa úplatek? Začíná právní bitva o politickou kulturu vydáno 19. 6. 2013 17:00 Praha - Kdy politický obchod není legální a kdy se stává trestným činem? To je otázka, na kterou hledají odpověď nejen politici, ale i právníci. Ti upozorňují, že jedna věc je ...
Další v rubrice
-
19. 6. 2013 17:30 USA a EU připravují vlastní "ekonomické NATO"
-
19. 6. 2013 21:12 Europoslanci a vlády schválili rozpočtovou sedmiletku
-
19. 6. 2013 19:37 Narození potomka Williama a Kate - zlatý důl pro britskou kasu
-
19. 6. 2013 19:05 Švýcarsko potopilo bankovní dohodu s USA
Nejčtenější v rubrice
- 19. 6. 2013 16:39 Zeman začal splácet státní dluh. Odsoudil "zbytečné rozpočtové výdaje"
- 18. 6. 2013 16:53 A nejnovější verzi Škody Superb si odváží... Miloš Zeman
- 19. 6. 2013 16:30 Češí se zbavují chalup, lákají je rekordně levné hypotéky
- 19. 6. 2013 13:05 Rakouská Alpine Bau zbankrotovala. Na modernizaci D1 to nemá mít vliv
- 18. 6. 2013 20:25 Rusko brzy smaže starý sovětský dluh vůči Česku
- 18. 6. 2013 08:06 Z právníka bytového družstva se vyklubal překupník s pozemky







