Babiš sčítá úspěchy a představuje plány: Schodek rozpočtu by měl do 2019 klesnout na 30 miliard

Schodek státního rozpočtu by měl nadále klesat. Ministerstvo financí (MF) ho plánuje do roku 2019 snížit na 30 miliard korun, potvrdil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Letos je naplánován schodek 70 miliard a na příští rok připravuje MF rozpočet se schodkem 60 miliard korun.

Video Zprávy v 16
video

Babiš plánuje za tři roky schodek 30 miliard

„Měli jsme ve čtvrtek koalici, kde jsme si vyměnili prvotní názory a bude to tento rok velice náročná debata. Míříme letos na deficit 60 miliard a další rok na 50 miliard a v roce 2019 na 30 miliard korun,“ uvedl ministr financí Babiš. Prioritou rozpočtu by přitom podle něj měly být hlavně investice.  Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše jsou ale deficitní cíle málo abmiciózní.

„Nevidíme takové reformy, keré by byly nákladné a vyžadovaly výrazné investice státu, jako je komplexnější reforma penzí či zdravotního systému. Pokud to stát nedělá a dělá a spíše kosmetické reformy, asi by bylo ma místě v dobrých časech více vylepšit hospodaření státu.“

Jan Bureš

hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Babiš dále uvedl, že koncem letošního roku by státní dluh měl být na stejné úrovni jako loni. Státní dluh loni mírně stoupl o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) ovšem loni dluh veřejných financí klesl na 41 procent. Zároveň ve vydané brožuře k úspěchům a plánům MF uvádí, že hodlá využít historicky nejnižších výnosů státních dluhopisů i nadále, a to i k případnému předfinancování roku 2017.

Státní rozpočet loni skončil se schodkem 62,8 miliardy korun, což bylo o 37,2 miliardy méně, než předpokládal schválený rozpočet. 

Podle ministra se také úspěšně rozběhl projekt kontrolního hlášení daní, chybovost je pouhé procento. Ke čtvrtku se v porovnání s loňskem podařilo vybrat o více než 15 miliard korun více na těchto daních a u DPH pak o více než čtyři miliardy.

Video Studio ČT24
video

Bureš: Deficit je spíše málo ambiciózní

Ministerstvo financí zároveň v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta z lednových 2,7 procenta. Pro příští rok odhad úřad nechal na 2,6 procenta, vyplývá ze zveřejněné makroekonomické predikce ministerstva financí. Loni ekonomika rostla o 4,2 procenta.

„Jestliže prostě předpokládáme růst, a já pevně doufám, že tady bude, tak plánovat na další tři roky schodky je opravdu socialistická politika a nevěřím, že by takto pan ministr řídil svoji firmu.“

Miroslav Kalousek

předseda TOP 09

Za mírným zhoršením odhadů vývoje ekonomiky je podle ministerstva horší očekávání vývoje v zahraničí, které bude mít dopad na růst českých exportních trhů. „Rovněž tak byl mírně směrem dolů přehodnocen očekávaný vývoj investic, zejména v soukromém sektoru. Nová predikce také reaguje na překvapivé zpomalení ekonomického růstu ve čtvrtém čtvrtletí 2015. Výsledkem je drobná korekce predikce růstu reálného HDP pro rok 2016,“ uvedlo ministerstvo.

Babiš stále věří, že o reverse charge Komisi přesvědčí

Babiš zároveň uvedl, že stále věří, že se podaří přesvědčit Evropskou komisi, která představila ve čtvrtek Akční plán k DPH, aby zavedla projekt přenesené daňové povinnosti, takzvaný reverse charge, o který česká strana usiluje.  Komise nyní vypracuje analýzu projektu, na základě které se pak rozhodne, jak úniky DPH vyřeší. Podle Českého rozhlasu, který informaci o analýze ve čtvrtek přinesl, bude vypracování takového hodnocení trvat několik měsíců.

„Uvidíme, jak to půjde. Komise to chce řešit jinak. My říkáme reverse charge je nejlepší řešení, oni říkají tzv. one-stop-shop. Ale já si neumím představit, že by nyní začaly všechny firmy fakturovat DPH přeshraničně a čekaly na odpočty z celé EU. To považujeme za nereálné a doufáme, že se nám podaří přesvědčit EK, aby po analýze zkusila navhovaný pilotní projekt, o který Česko usiluje.“

Andrej Babiš

ministr financí (ANO)

Výpadky z příjmů z DPH,  tedy rozdíl mezi očekávanými a skutečně vybranými penězi, dosáhly v EU v roce 2013 téměř 170 miliard eur (skoro 4,6 bilionu korun). Komise přitom odhaduje, že podvody snižují příjmy o zhruba 50 miliard ročně. Ještě letos proto chce komise představit opatření, která snahy členských zemí o výběr DPH podpoří.   

 

Ministerstvo financí plánuje zavést samovyměřování daně

Ministerstvo financí plánuje, že od roku 2020 zavede automatické stanovení daně podle údajů uvedených plátcem v daňovém přiznání, tzv. samovyměření daně. Cílem je umožnit finančním úřadům více se věnovat kontrolní činnosti a zároveň zjednodušit daňové řízení, potvrdila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Ta zároveň chystá nový zákon o dani z příjmu, který by měl daňový systém zjednodušit.

Při samovyměření daně by odpadlo čekání na to, jak se úřad vypořádá s podaným daňovým přiznáním, uvedla Schillerová. Opatření by podle MF měli uvítat například plátci DPH, kteří čekají na stanovení nadměrných odpočtů. Ty by tak měly být vráceny rychleji. Pokud firma nebo osoba daňové přiznání nepodá, je stanovena daň v nulové výši.

„Změní se také sankční systém a bude to znamenat změnu práce pro Finanční správu. Velké množství pracovníků bude možné převést do kontrolní činnosti,“ řekla náměstkyně. Měla by například odpadnout pokuta za opožděné podání přiznání nebo povinnost firem a lidí informovat o tom, že v daném období neměli daňovou povinnost. Tento systém ale současně znamená vyšší odpovědnost subjektů za to, že jimi vyměřená daň je vypočtena správně.

Zákon o dani z příjmu by měl zrušit většinu daňových výjimek

V novém zákonu o dani z příjmu chce MF zrušit většinu daňových výjimek, systém zjednodušit a odstranit přebytečnou administrativu. „Nový zákon je velmi nezbytný. Je to jeden z posledních zákonů z 90. let, který nebyl přizpůsoben vývoji,“ uvedla Schillerová. S novým zákonem o dani z příjmu a zrušením daňových výjimek ovšem narazil již dříve jako ministr financí Miroslav Kalousek.