Loni zahájilo podnikání nejméně lidí za deset let

V Česku loni začalo podnikat 54 tisíc lidí. To je nejmíň za posledních deset let. Vyplývá to z údajů Czech Credit Bureau. Největší část nových podnikatelů tvořili muži do 35 let. Nejčastěji začali podnikat v Praze, nejmíň v Moravskoslezském kraji.

Zdroj: ČTK/Tetra Images Autor: Jamie Grill

V roce 2015 zahájilo podnikání 54 440 fyzických osob, což je nejméně za posledních deset let. Celkem 50 870 jich živnost naopak ukončilo.

Nejčastěji začínali podnikat muži ve věku do 35 let, kteří tvořili téměř 45 procent nových podnikatelů. Nejvíce jich přibylo v Praze, naopak k největšímu úbytku došlo v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Dalších 26 procent podnikatelů byly ženy ve věku 18 až 35 let. Mladí podnikatelé do 35 let věku tedy tvořili více než 70 procent z celkového počtu nově registrovaných fyzických osob. Z 22 procent se potom podíleli lidé ve věku 36 až 50 let a zbývající část připadla na lidi starší 50 let.

„Mnoho mladých lidí začíná samostatně podnikat hned po vyučení nebo po ukončení střední či vysoké školy. Pro absolventy bez praxe je patrně vlastní podnikání často snazší než hledat první zaměstnání,“ komentovala čísla analytička portálu Věra Kameníčková.

Během pěti let podnikalo o třetinu méně lidí 

Podíl jednotlivých věkových skupin zůstává dlouhodobě stabilní, ovšem výrazně se mění celkové počty nově registrovaných podnikatelů. Zatímco v roce 2010 bylo zaregistrováno téměř 80 tisíc fyzických osob - podnikatelů, v roce 2015 jich vzniklo už pouze 54 tisíc, tedy o třetinu méně.

„Jde o vůbec nejnižší počet za posledních deset let. Důvodem je především pokles míry nezaměstnanosti, lidé nacházejí novou práci snadněji. Svoji roli však může hrát i přístup státu k drobným podnikatelům, zejména hrozba vyššího zdanění a nižších daňových úlev.“ 

Věra Kameníčková

analytička portálu Czech Credit Bureau

Video Studio ČT24
video

Kameníčková: Nižší počet podnikatelů je kvůli nižší míře nezaměstnanosti

 

Nejvíce nových podnikatelů přibylo v Praze

Nejvyšší čistý přírůstek nových podnikatelů zaznamenala Praha, kde jich koncem roku 2015 působilo o 1976 více než o rok dříve. Následuje kraj Vysočina (999) a Jihomoravský kraj (945). Naopak nejvíce podnikatelů ubylo v Moravskoslezském kraji (-1406) a v Karlovarském kraji (-569). Jde o jediné dva kraje, ve kterých se počet fyzických osob - podnikatelů snížil.

Při porovnání počtu vzniklých a zaniklých fyzických osob - podnikatelů je na tom nejlépe kraj Vysočina, ve kterém připadalo na deset zaniklých fyzických osob 16 nově registrovaných. Následují Královéhradecký kraj a Praha, shodně se 13 vzniklými podnikateli na deset zaniklých živnostníků.

Na opačném konci je Karlovarský kraj, ve kterém bylo na deset zaniklých fyzických osob registrováno pouze sedm nových, a Moravskoslezský kraj, kde vzniklo osm nových na deset zaniklých.