Pošta couvla od záměru zřídit si vlastní banku. Raději začne hledat nového partnera

Česká pošta se rozhodla, že nebude vytvářet vlastní banku. Analýza ukázala, že by tento krok byl riskantní. Po vlastní bankovní licenci přitom volali jak premiér Bohuslav Sobotka, tak i vicepremiér Andrej Babiš. Služby v pojišťovnictví a bankovnictví chce pošta nabízet i po roce 2017, kdy vyprší současné smlouvy.

Video Události
video

Pošta nebude bankou

V roce 2017 vyprší poště smlouva s ČSOB. S nově vybranou firmou chce nabízet minimálně stejný rozsah bankovních služeb, které již nyní nabízí. V současné době pošta dostává od svých partnerů 1,5 miliardy korun ročně. I tuto částku by chtěla přinejmenším udržet. 

Ze studie pošty vyplynulo, že zřízení vlastní banky by bylo příliš riskantní. Například kvůli nejistotě, kdo by byli její klienti. S těmito závěry souhlasilo i ministerstvo vnitra, které je zřizovatelem pošty. 

„Zákazník z ulice je rozebrán a Česká pošta by se musela stát bankou pro stát. Z analýz, které máme, vyplývá, že se pošta touto cestou vydat nemá. Potřebujeme partnera, který zaplatí slušné peníze.“

Milan Chovanec

ministr vnitra za ČSSD
Video Týden v politice
video

Ministr vnitra hostem Týdne v politice

Ambice jsou podobné, ale chceme se podívat i na druh toho partnerství, uvedl ke staronovému směru generální ředitel pošty Martin Elkán. Dodal, že nechtějí mít zprostředkovatelskou smlouvu.

Příští týden by už mělo být jasno, která firma bude poště radit s nabídkami. Během jara by pak mělo být vypsáno otevřené výběrové řízení. 

„Jde o to, pokud tam bude pokračovat nějaká banka, aby proběhlo transparentní výběrové řízení.“

Andrej Babiš

vicepremiér a ministr financí (ANO)

Podle studie pošty už její zaměstnanci na přepážkách bankovní služby znají a nabízejí je. „Na co si vzpomenete, osobní účty, firemní účty, hypotéky,“ uvedla vedoucí pošty Brno 2 Romana Lidaříková. 

Poslanec ODS Martin Novotný řekl, že bankovní služby využívají starší, konzervativní klienti, pro které je důležitý osobní kontakt. Pokud jde ale o poštu, tak to nemá dlouhodobý strategický význam. Podle politiků by se pošta měla soustředit na poskytování služeb on-line.