ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Fed: Ekonomika USA by si letos mohla polepšit skoro o 3 procenta

Velikost textu:

Washington - Americká ekonomika si v letošním roce zřejmě povede lépe, než se předpokládalo. Ve své aktualizované prognóze s tím počítá tamní centrální banka (Fed). Odhad růstu zvýšila na 2,4 až 2,9 procenta, zatímco v lednové prognóze počítala s růstem od 2,2 do 2,7 procenta.

Ben Bernanke
Ben Bernanke

Přestože Fed vidí známky zlepšení, nebude podle svého předsedy Bena Bernankeho váhat se spuštěním dalšího kola nákupu dluhopisů. "Zůstáváme připraveni podniknout další akce k dosažení našich cílů, pokud to bude nezbytné," prohlásil Bernanke. "Tyto nástroje zůstávají na stole a nebudeme váhat je použít, pokud si ekonomika vyžádá tuto dodatečnou podporu," dodal.

Fed vidí zlepšení v sektoru bydlení a trochu optimističtější je, i co se vývoje nezaměstnanosti týče. Na letošní rok banka očekává pokles nezaměstnanosti na 7,8 až 8,0 procenta z nynějšího tříletého minima 8,2 procenta. I tak ale zůstane nezaměstnanost ve Spojených státech na mnohem vyšší úrovni, než bývalo obvyklé v předkrizových dobách.

"Předpokládám, že se nám v následujících několika letech zdaleka nepodaří dosáhnout našeho cíle maximální zaměstnanosti," upozornila viceprezidentka Fedu Janet Yellenová.

O něco vyšší, než se Fed domníval, by měla zůstat také inflace, i tak by se ale měla udržet pod dvěma procenty. Inflaci ženou nahoru rostoucí ceny ropy. Podle Fedu však bude mít jejich vliv pouze dočasný charakter.

Vývoj HDP v USA
Vývoj HDP v USA
Zdroj: Bloomberg, Reuters

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.