Podvod s benzínem odhalí celníci za pár minut

Pro efektivnější práci v boji s daňovými úniky bude mít Celní správa k dispozici novou mobilní laboratoř na testování vzorků pohonných hmot. Speciální vůz za 29 milionů korun bude umět během 15 minut odhalit, zda je palivo kvalitní a také ověří jeho složení ve vztahu ke spotřební dani.  

Odběr vzorku paliva
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Celníci nyní dělají rozbor tak, že se odebrané vzorky posílají do pražské laboratoře a na analýzu se čeká dva dny, během kterých mohou pohonné hmoty zmizet v nádržích řidičů. Díky nové laboratoři budou celníci vědět výsledek analýzy přibližně do 15 minut a v případě jakýchkoliv pochybností budou moci zasáhnout přímo na místě odběru vzorků.

Laboratorní vůz, který si celníci převezmou v polovině roku, bude napojen na několik databází, díky kterým kromě složení a kvality paliva odhalí také jeho původ. Během testování se bude zjišťovat hlavně jeho složení ve vztahu ke spotřební dani. 

„Unikátnost a význam pro celní správu spočívá kromě jiného v tom, že celníkům podstatně zrychlí práci při odhalování podvodů s pohonnými hmotami.“

Martina Kaňková

mluvčí Generálního ředitelství cel

Laboratoř nebude určená jen na kontrolu minerálních olejů, ale bude sloužit i ke kontrolní činnosti v oblasti dalších vybraných výrobků jako jsou líh, lihoviny, tabákové výrobky a drogy.

Celní správa za loňský rok odhalila 185 přestupků v oblasti minerálních olejů. Přitom zajistila více jak tři miliony litrů minerálních olejů. Předpokládaná celková výše daňového úniku činila téměř 18, 5 milionů korun.