ČT24

ČT24
pátek 31. července 2015 Ignác

Fiat rozjel v Srbsku výrobu nového modelu

Velikost textu:

Kragujevac (Srbsko) - Firma Fiat zahájila v srbském měste Kragujevac výrobu nového modelu. Pro místní to znamená historický zlom. A to mimo jiné také proto, že zde ožívá továrna, která produkovala vozy Zastava. Ty představovaly jeden ze symbolů bývalé Jugoslávie.

Čtyřdveřová verze Fiatu 500
Čtyřdveřová verze Fiatu 500

Čtyřdveřová verze Fiatu 500 sice patří mezi nejmenší auta na trhu, i tak by ale mohla postavit Srbsko na nohy. Spuštění její výroby v Kragujevaci se slavilo jako velký triumf. "Máme auto, které se bude vyrábět výlučně v Srbsku," podotkl srbský premiér Mirko Cvetkovič.

Kolébkou nového auta bude továrna Zastava

Kolébkou nového modelu se má stát továrna, odkud desítky let vyjížděla chlouba jugoslávského průmyslu. Automobilka Zastava se zrodila v 50. letech, také ve spolupráci s Fiatem. Na vrcholu své slávy vyráběla až čtvrt milionu aut ročně. Jednoduché lidové vozy pod jménem Jugo se vyvážely i do Ameriky. Tam ale získaly pověst nejhorších importovaných aut.

Krvavý rozpad Jugoslávie ale drtivě zasáhl i na Zastavu. Odběratelé zmizeli nebo je odřízly sankce. Během kosovské války továrnu vážně poškodily i bomby NATO. Nyní se Fiat pro Srby může stát naopak symbolem prosperity. "Investovali jsme tu miliardu eur. Celková roční produkce má dosáhnout 200 tisíc vozů," řekl výkonný ředitel konsorcia Fiat a Chrysler Sergio Marchionne.

Návrat Fiatu je pro Srby hmatatelným dokladem sbližování s Evropou. Po letech pomalého posunu směrem na Západ dostala srbská ekonomika nový motor a Kragujevac tak tři a půl tisíce pracovních míst.

přehrát video
Ekonomika ČT24: Fiat zahajuje výrobu v Srbsku

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.