Co rozhodne kauzu Nagygate

ČT24

ČT24
úterý 26. května 2015 Filip

Facebook prý umístí své akcie na trhu Nasdaq, nikoliv na NYSE

Velikost textu:
aktualizováno 6. 4. 2012 16:48

San Francisco – Podle zdrojů agentury Reuters se provozovatel sociální sítě Facebook chystá umístit své akcie na technologickém trhu Nasdaq, nikoliv na burze New York Stock Exchange (NYSE). Firma hodlá v rámci primární emise akcií, která bude jednou z nejsledovanějších v letošním roce, získat minimálně pět miliard dolarů (asi 95 miliard korun). Datum vstupu na veřejné trhy nebylo zatím oznámeno, spekuluje se o květnu.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg

Primární emise Facebooku by měla být největší, k jaké kdy technologická firma z kalifornského Silicon Valley sáhla. Pokud si Facebook skutečně vybere k emisi akcií Nasdaq, bude to pro tuto burzu především otázka prestiže, shodují se analytici. Firma informace nekomentovala a nevyjádřili se k nim ani zástupci Nasdaqu a NYSE.

Rostislav Plíva, makléř Patria Finance

"Nasdaq je historicky zkušenější trh, co se týče technologických firem. Pokud si vzpomeneme na Apple, Google, Microsoft, všechny tyto technologické firmy šly na Nasdaq raději než na NYSE a statisticky to vychází tak, že 70 procent technologických společností chodí raději na Nasdaq než na NYSE."

Vstup na Nasdaq také vyjde Facebook levněji, než kdyby si za svůj domácí trh vybral NYSE. A najít by zde mohl i vhodnější investory. "Investoři, kteří obchodují na Nasdaqu, jsou zvyklí obchodovat s technologickými tituly, rozumí jim a vlastně vědí, co si na tom trhu kupují," říká Milan Vaníček, analytik J&T Banky.

Chystaný vstup Facebooku na burzu vyvolal mezi investory i v některých médiích horečku, která připomíná dny před rokem 2000. Tehdy se zvyšoval zájem o akcie internetových společností a následný rychlý růst cen jejích akcií posunul index trhu Nasdaq na rekordních více než 5 000 bodů. Hned na jaře roku 2000 se ale dostavil strmý pád, který hodnotu indexu do dvou let srazil na zhruba 1 200 bodů.

Facebook má v celém světě více než 800 milionů uživatelů, což z něj činí největší sociální síť vůbec.

přehrát video
Ekonomika ČT24: Facebook vstupuje na burzu
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Položí biopaliva českou vládu? Těžko
    Video
    Položí biopaliva českou vládu? Těžko vydáno před 1 hodinou Praha – Část opozice se od 14:00 na mimořádné schůzi sněmovny pokusí svrhnout koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úspěšná ale velmi pravděpodobně nebude a vláda hlasování ...
   • Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU
    Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU vydáno před 1 hodinou Londýn - Reformě Evropské unie byl věnován rozhovor britského premiéra Davida Camerona se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Cameron pozval bruselského hosta k pozdní ...
   • Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská
    Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská vydáno 25. 5. 2015 23:17 Plzeň – Minulou středu zemřela v Plzni nejstarší občanka České republiky Marie Behenská. Bylo jí 110 let. S odvoláním na rodinu to napsal server Deník.cz.
   • Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním
    Video
    Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním vydáno před 1 hodinou Praha - Nápad magistrátu, aby hymnu k oslavám 700. výročí narození Karla IV napsal Daniel Landa se neujal. Proti se okamžitě postavili studenti historie, jímž vadí Landova minulost v ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.