ČEZ se ohradil proti albánskému nařčení z podvodu
Praha - Energetický gigant ČEZ se ohrazuje proti nařčení, že v Albánii podvádí stát a zákazníky. Tamní divize podle serveru Balkan Insight zajímá prokuraturu kvůli účetním machinacím. Oficiálně ale firma o žádném vyšetřování neví.
ČEZ v Albánii pravidelně řeší výpadky proudu v zapadlých vesnicích. Teď se ale potýká s mnohem těžším problémem. Odnož české firmy si údajně vzala na mušku prokuratura v Tiraně. Ta má prošetřovat, jestli distributor elektřiny nenadsazuje ceny a nevystavuje falešné pokuty neexistujícím zákazníkům. "Manipulaci s účetními údaji mohu vyloučit rovnou. Pokud jde o nadsazování cen, tak ceny používáme dle rozhodnutí regulátora," vysvětlil člen představenstva společnosti ČEZ Shpërndarje Martin Němeček.
Na vyšetřování praktik ČEZu upozornila albánská média. Ukázala i spisy s obviněními, kterými se mají žalobci probírat. Tip jim podle albánské televize dal bývalý zaměstnanec české společnosti. "Některé z autorit se nás ptají, abychom doložili některé dokumenty. Nicméně žádná oficiální zpráva od prokuratury, že jsme vyšetřováni, mi není známa," dodal Němeček.
Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničí
"Oficiální albánské úřady nás nijak neoslovily, ani ambasádu, ani ministerstvo zahraničních věcí. Zatím se jeví, že to je spíš mediální akce nežli seriózní vyšetřování."
Česká firma ovládá trh s elektřinou v Albánii zhruba tři roky. Problémy s úřady přitom už měla několikrát. Loni se ČEZ odvolal proti milionovým pokutám za porušování předpisů a instalaci neschválených elektroměrů. Přesto v zemi vydělává. "Albánská distribuce je svým objemem opravdu velmi malá, nicméně je to investice, která dosahuje zisku jedné miliardy korun," uvedla mluvčí ČEZu Eva Nováková.
Kromě Albánie ČEZ vyrábí nebo dodává elektřinu v osmi dalších zemích střední a východní Evropy. Výraznější potíže řešil ještě v Bulharsku, které dokonce uvažovalo o znárodnění jeho podniků v zemi.
Hlavní zprávy
-
VideoDostane Praha nového primátora? Jednání začíná, TOP 09 chce křeslo pro sebe aktualizováno před 44 minutami Praha – O další existenci pražské koalice začaly jednat TOP 09 a ODS, které dosud městu vládly. Pražská TOP 09 již před jednáním v pondělí večer vypověděla koaliční smlouvu, ... -
VideoŠichtařová: Nefunkční penzijní reforma donutila lidi přemýšlet o stáří aktualizováno před 1 hodinou Praha - Zájem o druhý pilíř důchodové reformy je nižší, než se čekalo. Do konce dubna do něj vstoupilo jen 32 tisíc lidí. Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové ... -
VideoNejhorší za poslední roky. Tornádo v Oklahomě zabilo přes 90 lidí aktualizováno před 1 hodinou Oklahoma City - Oklahomu zasáhlo mohutné tornádo široké přes jeden a půl kilometru. Větry uvnitř tornáda nabraly rychlost přes 300 kilometrů v hodině. Nejhůře je postiženo město ... -
VideoJak na popáleniny? Rozhodně ne zubní pastou, moukou nebo česnekem vydáno před 1 hodinou Praha – Úraz je vždy lepší přecenit než podcenit, říká Lubomír Brož. Přednosta Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady hovořil v pořadu Hyde Park Civilizace o tom, ...
Další v rubrice
-
před 25 minutami Apple, nejhodnotnější značka roku, neplatí v USA daně
-
před 44 minutami Schodek snižujete příliš rychle, varuje MMF Spojené státy
-
Videopřed 1 hodinou Harryho Pottera s autorčinými rukopisy čeká dražba
-
před 2 hodinami Brigády v cizině: Stále častěji práce pro Čechy nad padesát
Nejčtenější v rubrice
- 19. 5. 2013 19:34 Sýr netřeba, stačí, když je tavený. Potravinových náhražek rychle přibývá
- 20. 5. 2013 18:25 Saúdská Arábie si postaví nejluxusnější metro na světě
- 20. 5. 2013 17:28 Zeman: Musíme investovat, jinak ekonomiku nenastartujeme
- 19. 5. 2013 19:40 Ženy zmeškaly let kvůli chybě ČSA, společnost platit nechce
- 20. 5. 2013 09:57 Odtrhnete se a zhroutí se vám finanční systém, varuje Skoty Londýn
- 19. 5. 2013 14:05 Rusnok a Dlouhý pochybují, že oživení ekonomiky přinese práci








