Maďarská MOL otvírá první pumpy a nevylučuje další růst

Praha - Maďarský ropný holding MOL chce do konce roku v Česku pod svým jménem provozovat 80 čerpacích stanic, uvedl její generální ředitel v České republice Attila Dsupin. Konkurence mezi benzínovými pumpami v Česku tak roste, jedničkou ale zatím stále zůstává Benzina.
Video Maďarský MOL: Dvojka na českém trhu
video

Maďarský MOL: Dvojka na českém trhu

První čtyři pumpy, které vznikly přejmenováním čerpacích stanic Lukoil, začnou fungovat ve středu na pražském Barrandově, v Horních Počernicích, Kutné Hoře a Mostu.

Samotná skupina MOL v ČR již působí a provozuje dohromady 183 čerpacích stanic Pap Oil, Slovnaft a Lukoil. Nyní začala s jejich přejmenováním, které avizovala loni v prosinci. Tehdy také dokončila převzetí 44 čerpacích stanic značky Lukoil v ČR. MOL plánuje v ČR další rozvoj, od srpna pod něj přejdou i čerpací stanice Agip. „Plánujeme, že v Česku budeme mít dvě značky. MOL, který právě dnes uvádíme na český trh, a druhou značkou zůstane Pap Oil,“ řekl Dsupin. Jak upřesnil člen představenstva MOL Oszkar Vilagy, „MOL bude hlavně na místech s větší návštěvností.“

V polovině loňského roku ohlásil holding také koupi sítě 125 stanic sítě Agip v ČR od italské společnosti Eni. Ta na svých webových stránkách na začátku letošního května oznámila, že pumpy Agip budou pod MOL spadat od srpna letošního roku, což Dsupin potvrdil.

Po dokončení této transakce bude MOL v ČR provozovat necelých 320 stanic a stane se dvojkou na tuzemském trhu. Dsupin uvedl, že značku MOL ponese zhruba 60 procent stanic skupiny v ČR, zbytek bude značka Pap Oil.

Celý proces přejmenovávání čerpacích stanic má být dokončen v příštím roce. Značka pump Lukoil ale zmizí z českých silnic již do konce letošního léta. Navíc Dsupin nevyloučil ani další akvizice. „Máme ambice, naše cíle nejsou malé. Zatím je ale nejdůležitější, abychom sjednotili to, co máme,“ uvedl.

Nejrozsáhlejší sítí čerpacích stanic v Česku je Benzina, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol. Má 339 pump. V ČR je celkem asi 3800 veřejně přístupných čerpacích stanic.


Ceny pohonných hmot se kvůli obchodování firmy MOL pravděpodobně nezmění. Hlavním faktorem, který až z jedné třetiny určuje koncovou cenu benzinu a nafty, je ropa. Menší hráči na trhu obvykle mění ceny jednou týdně, větší pumpy jednou za měsíc.

Skupina MOL je mezinárodní ropná a plynárenská společnost se sídlem v Budapešti. Vlastní síť více než 1700 čerpacích stanic v 11 zemích napříč střední a jihovýchodní Evropou. Skupina působí ve více než 40 zemích a zaměstnává téměř 29 tisíc lidí po celém světě. Provozuje i čtyři rafinérie a dva petrochemické závody.