Ukrajina už o ruský plyn nestojí

Kyjev - Ukrajina přestane od začátku dubna odebírat zemní plyn z Ruska. Oznámil to dnes ukrajinský ministr energetiky, podle kterého se Kyjev po zimě bez ruského plynu obejde. Volodymyr Demčyšyn po jednání se svým ruským protějškem Alexandrem Novakem v Bruselu vzkázal, že pokud bude Moskva chtít konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie, bude muset své dodávky plynu výrazně zlevnit.
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Krasilnikov Stanislav
Video Rusko a Ukrajina jednají přes neshody dále
video

Rusko a Ukrajina jednají přes neshody dále

Rusko a Ukrajina jednají přes neshody dále

Kyjev: Rozumná cena je o sto dolarů nižší

„V této chvíli nemusíme kupovat plyn od Ruska. Jednoduše jej kupovat přestaneme,“ prohlásil Demčyšyn. Na konci března totiž vyprší platnost zimní dohody o dodávkách ruského plynu Ukrajině a obě strany začaly v pátek za prostřednictví Evropské komise jednat o kontraktu na druhé a třetí čtvrtletí. Na konci minulého týdne se však vyjednávači na ničem konkrétním nedohodli a jednání mají pokračovat v polovině dubna v Berlíně.

Ukrajina podle Demčyšyna nedávno posílila kapacitu zpětného odběru plynu na 60 milionů kubických metrů denně. „Ukrajina teď dokáže přečkat příští zimu i bez zvlášť velkého objemu plynu z Ruska. Máme ten luxus - a to je pro nás velmi důležité - že můžeme jednat jako rovný s rovným,“ dodal.

Původně přišel ruský ministr na jednání s návrhem zvýšit Kyjevu cenu za plyn proti zimní provizorní dohodě o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ovšem dodal, že Moskva bude uvažovat o slevě.

Milan Kajtman, analytik a odborník na plyn

„Pro mě je to spíše hra o vyjednávacích pozicích Ukrajina versus Rusko, ve které se odráží celý tento geopolitický problém. Pokud nebyl tento krok konzultován s Evropskou unií, což podle mě nebyl, může to být pro EU překvapení… Myslím si však, že pozice Ukrajiny ani teď není nikterak silná.“


Video Kajtman: Je to hra o vyjednávací pozice
video

Kajtman: Je to hra o vyjednávací pozice

Dohady o ceně

Podle Demčyšyna by se „rozumná cena“ pro druhé čtvrtletí mohla pohybovat mezi 240 a 250 dolary a v dalším kvartále by mohla ještě klesnout s ohledem na propad světových cen ropy, na něž bývají smluvní ceny plynu s časovým zpožděním navazovány. Navíc ukrajinskou pozici podle ministra podporuje zvýšený dovoz z EU prostřednictvím zpětných toků v plynovodech. A také spotřeba plynu v zemi se po zimě výrazně propadá.

Rusko přestalo Kyjevu dodávat plyn loni v červnu. A to kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Moskva obnovila až díky říjnové dohodě o „zimním cenovém balíku“, kterou zprostředkovala EU.

Ukrajina a plyn

  • Na Ukrajině se spotřeba plynu pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně.
  • Zhruba polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska.
  • Podle údajů ukrajinské státní společnosti pro přepravu plynu Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procenta. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie.
  • Ukrajina odebírá plyn z Polska, ze Slovenska a z Maďarska prostřednictvím zpětných dodávek ruského plynu.