Lufthansa stávkuje čtvrtý den. V neděli už se má letový provoz obnovit

Frankfurt - Už čtvrtý den stávkují piloti německé Lufthansy. Firma musela na dnešek zrušit skoro polovinu mezikontinentálních letů. Opatření se dotkla zhruba dvaceti tisíc cestujících. Protestní akci vyhlásil odborový svaz pilotů kvůli sporu o důchodový program. Neshody se táhnou už rok. Od loňského dubna jde už o patnáctou stávku německého přepravce.

Dnešní stávka zasáhla zhruba 20 tisíc cestujících. Na evropských i vnitroněmeckých linkách Lufthansa létá vesměs podle pravidelného letového řádu, kvůli dopadům páteční stávky ale muselo být několik letů zrušeno, řekl mluvčí firmy. Spojení Prahy s Německem dnes stávkou ovlivněno není.

Stávka končí dnes a Lufthansa doufá, že v neděli se už velká většina letů uskuteční podle letového řádu. Podle mluvčího je ale možné, že vlivem dnešního výpadku bude ještě několik dálkových letů zrušeno. Odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit (VC) v pátek pohrozil, že protestní akce mohou pokračovat. Ujistil ale, že další stávky odbory vyhlásí s 24hodinovým předstihem.

Za předchozí tři dny musela Lufthansa kvůli protestní akci zrušit zhruba 1650 letů, což postihlo asi 180 tisíc cestujících. Hospodářský dopad stávky Lufthansa dosud nevyčíslila. Loni uspořádal svaz Vereinigung Cockpit deset stávek, které celkově způsobily Lufthanse škodu 232 milionů eur (6,4 miliardy Kč).

V minulých dnech se protestní akce pilotů projevila i na linkách do Česka. V pátek Lufthansa odvolala čtyři páry spojení mezi Prahou a Frankfurtem. Nejhůř je stávkou postižené letiště ve Frankfurtu, které je hlavním přepravním uzlem Lufthansy.

Spor mezi svazem VC a vedením Lufthansy se táhne už rok. Piloti požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech a podle něhož jim Lufthansa do dovršení zákonného důchodového věku minimálně 65 let vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici na 59 let.