Trafikanti řeší, co s cigaretami, které od března nesmějí prodávat

Praha - „Životnost“ cigaret se starými kolky končí. Prodávat se mohou poslední týden. Od března smí trafiky nabízet už jen krabičky s vyšší spotřební daní, a tedy i s novým kolkem. Nepříznivá informace pro kuřáky, ale i pro trafikanty, zejména pro ty, kteří se krabičkami se starými kolky předzásobili. To už podle nového zákona není možné, státu totiž kvůli tomu unikaly miliony na výběru daně.
Video Od března se mohou prodávat jen cigarety s novým kolkem
video

Od března se mohou prodávat jen cigarety s novým kolkem

Od 1. března se budou smět prodávat pouze cigarety s kolkem označeným písmenem P místo současného O. Jenže starých kolků mají trafikanti většinou ještě velké zásoby. A ty teď musí rychle pryč. „Na cigarety, u kterých nám výrobci kolky nevyměnili, jsou akce, třeba za dvě krabičky ještě mentosky, tic tac nebo kapesníčky. Když je během příštího týdne nevyprodáme, tak je budeme muset společnými silami vykouřit,“ říká jeden z trafikantů.

Cigarety zdraží o 4 až 6 korun za krabičku

V některých trafikách se kvůli výměně kolků nabídka ztenčila, někde i na polovinu. „Velkosklady spoustu cigaret nemají. Škodí to byznysu, zaznamenáváme velký odliv lidí,“ říká trafikant s tím, že tržby kvůli tomu klesly zhruba o 40 procent. S novými kolky se zvedá i cena samotných cigaret, a kuřáci si tak musejí připlatit 4 až 6 korun za krabičku. Důvodem zdražování je evropská směrnice, která nařizuje vyšší spotřební daň. Ta se po vyprodání zásob naplno projeví od 1. března. „Za porušení zákona o spotřební dani cigaret hrozí pokuta od 50 tisíc do 10 milionů korun,“ říká Jiří Barták, mluvčí Generálního ředitelství cel.

Zdražení cigaret by mělo do státní kasy přinést téměř tři miliardy korun. Využít by se mohly třeba na vyšší důchody. Kromě toho, že Česká republika musí plnit nařízení Evropské unie, sleduje i jiný cíl, a tím je snížení počtu kuřáků. Pravidelně si totiž zapálí 2 miliony 300 tisíc lidí. I proto chce ministr zdravotnictví a velká část poslanců zakázat kouření v restauracích. „Stejně klíčové jako tento zákon je, abychom změnili vědomí veřejnosti,“ dodává ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).