Živnostníkům se možná vrátí daň za loňský rok

Praha - Jedno z možných protikrizových opatření, které zvažuje vláda Mirka Topolánka, je odpuštění daní živnostníkům. To by se ale zřejmě netýkalo daní za rok 2008. Návrh se totiž objevil ještě v době, kdy nejsou odevzdána daňová přiznání a to by mohlo nahrávat dodatečným manipulacím v účetnictví živnostníků. Živnostníci by však mohli mít daňové prázdniny za rok 2007. Informuje o tom Mladá fronta Dnes.

Zatímco jindy platí - vykázat co nejnižší zdanitelné příjmy, v době daňových prázdnin tomu bývá naopak. Lidé se snaží zahrnout do příjmů loňského roku i peníze z jiných období a vyhnout se tak jejich zdanění. „Tím, že to bylo zveřejněno, tak už to nemůže být v této formě,“ konstatoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Proto je jinou možnou alternativou to, že stát vrátí daně za rok 2007. Ty jsou totiž již zaplacené a nelze s jejich výší manipulovat. Ve zmíněném roce provozovatelé živností zaplatili státu na daních z příjmu 17 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek s odpouštěním daní jedné skupině lidí nesouhlasí a návrhu se brání i sociální demokracie.