„Nové“ peníze ženou investory ke zlatu, unce se opět prodává nad 1000 dolary

New York - Cena zlata se na komoditní burze v New Yorku po více než půl roce vrátila nad 1000 dolarů za troyskou unci (oz; 31,10 gramu) a blíží se k historickému maximu. Za růstem ceny jsou problémy, s nimiž se potýká globální ekonomika, útěk investorů od rizikových transakcí a prudký pokles cen akcií prakticky po celém světě. Navíc investoři vnímají opatření světových vlád jako proinflační a poptávku po zlatě proto ještě zvyšují. 

Kontrakt na zlato s dodáním v dubnu se krátce po 15:00 SEČ prodával za 997,80 USD/oz, a žlutý kov tak byl proti předchozímu závěru dražší o více než dvě procenta. Krátce předtím se cena dostala až na 1000,30 USD, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského července. Zlato se na rekordu ocitlo koncem loňského dubna, kdy cena vystoupala na 1033,90 USD/oz.

Investoři mají snahu v dobách krize prodávat co nejvíce rizikových aktiv a uchylují se k jistotě. Tu v současné době představuje právě zlato. Navíc se očekává, že jakmile největší projevy krize odezní, začne se prudce zvyšovat inflace, což bude přímý důsledek masivního tištění nových peněz a rychlé expanze měnové báze.

Jeden důkaz nervozity investorů přinesly dnešní závěry obchodních dnů na evropských burzách. Evropské akciové trhy uzavřely dnešní obchodování a celý týden nejníže za šest let. Investoři prodávali akcie, aby nakupovali obligace a zlato. Náladu na trhu zamořily obavy z dopadů hlubší hospodářské recese a z toho, že bude potřeba zestátnit problémový bankovní sektor, psaly agentury.