Ekonomika USA se propadla o 6,2 procenta

Washington - Hospodářská situace Spojených států se rychle zhoršuje. V posledním kvartále loňského roku se americká ekonomika propadla o 6,2 procenta, tedy nejprudčeji za 27 let. Výsledné číslo je ještě mnohem horší než prvotní odhady amerického ministerstva obchodu, které počítaly pro čtvrté čtvrtletí roku 2008 pouze s 3,8procentním poklesem hrubého domácího produktu.

Růst americké ekonomiky tradičně pohání výdaje domácích spotřebitelů. Ty se ve čtvrtém čtvrtletí kvůli nárůstu nezaměstnanosti propadly o 4,3 procenta, což představuje nejhorší výsledek od roku 1980, kdy americká ekonomika čelila problémům souvisejícím s ropnými šoky. Ztrácely ale také další významné ukazatele. Podnikové investice se propadly o 21,1 procenta, export dokonce o 23,6 procenta.

Celkově v roce 2008 USA ještě rostly

Průměrně za celý loňský rok hospodářství Spojených států ještě rostlo. HDP si ale připsal už jen 1,1 procenta. O velkých problémech největší ekonomiky světa se přitom hovořilo již v roce 2007, kdy ještě její hospodářství rostlo 2,2procentním tempem.


Propad se jen tak nezastaví

Analytici tvrdí, že se Spojené státy jen tak z červených čísel nedostanou. „Spojené státy se nachází v depresi a jejich oživení potrvá ještě dlouhou dobu,“ myslí si analytik finanční skupiny Fio Josef Novotný. „Je pravděpodobné, že jak situace na trhu práce, tak i pokles investic se budou i nadále zhoršovat, což přispěje k výraznému propadu HDP za první kvartál tohoto roku,“ dodal.

Propad americké ekonomiky znamená špatnou zprávu pro celý svět. Na tamním trhu totiž končí množství výrobků z celého světa. Zhoršení situace v USA se tak následně přelévá i do dalších ekonomik.

Vývoj hrubého domácího produktu v USA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24