Maďaři chtějí od Bruselu zvláštní balíček pro východ unie

Budapešť - Maďarsko, které je jednou z ekonomik nejvíce zasažených globální ekonomickou krizí, žádá Evropskou unii, aby vytvořila zvláštní stimulační balíček na podporu bank, firem a celých ekonomik ve střední a východní Evropě. Celková hodnota bailoutu pro východní Evropu by měla dosáhnout až 180 miliard eur.

Podle představ maďarského premiéra Ference Gyurcsányho by vlády z takzvaného Evropského stabilizačního a integračního programu mohly čerpat prostředky na krátkodobé financování, peníze by se ale mohly využít i na koordinovanou restrukturalizaci dluhů v soukromém sektoru nebo na rekapitalizaci bank či podporu likvidity pro firmy z regionu.

„Musíme snížit rizika, jimž region čelí, a to jen slova nezajistí. EU musí mít vůdčí úlohu. Takový soubor zcela jistě může zastavit rychlé znehodnocování národních měn, což je v tuto chvíli pro region největší riziko,“ řekl Gyurcsány v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

„Musíme zvýšit povědomí o problémech regionu a vybudovat rámec pro koordinovaný postup,“ dodal premiér. Návrh předloží o víkendu na summitu EU, podle českého předsednictví unie ale nelze čekat, že by evropská sedmadvacítka přijala v této věci rozhodnutí už o víkendu. 

Zdravá česká ekonomika

Čeští představitelé však v minulých dnech několikrát dali najevo, že situace v Česku je daleko lepší než v jiných zemích regionu. Podle České národní banky a českých politiků investoři mylně hází Česko do pytle s ostatními státy této oblasti.

Česká republika není v situaci, kdy by potřebovala žádat o pomoc a o takové žádosti ani neuvažuje,„ sdělil ministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň uvedl, že protestuje proti tomu, aby existoval jednotný pohled na celý region. “Pozice jednotlivých států v regionu jsou rozdílné," upozornil.

Kalousek rovněž odmítá, aby bylo státům vyčleněno určité přesně dané množství peněz, protože to podle něj vede jen ke snižování odpovědnosti jednotlivých států. „Jsem přítel solidarity, ale evropská solidarita nemůže existovat bez zodpovědnosti,“ dodal.

Důkazem české úspěšnosti budiž zisky velkých bank, všem se loni i přes krizi dařilo. Ta s nejvíce klienty, Česká spořitelna, publikovala dnes rekordní zisk. „Měli jsme nejlepší rok v historii,“ chlubí se její předseda představenstva Gernot Mittendorfer.

24 miliard od „světových bank“

Pomoc ve výši až 24,5 miliardy eur už dnes východní Evropě slíbily poskytnout Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a Světová banka. Peníze mají směřovat na záchranu finanční krizí stižených bank v regionu.