Soud vyhlásil úpadek na Chrenkovu Moravia Energo

Ostrava - Na společnost, která patří do impéria miliardáře Tomáše Chrenka, dnes ostravský krajský soud vyhlásil úpadek. Firma byla již od úterý v insolvenčním řízení. Věřitelé podniku mají počínaje pátým březnem třicet dní na přihlášení svých pohledávek. Soud nařídil přezkumné jednání a schůzi věřitelů na 30. dubna.

Moravia Energo, která patřila k nejvýznamnějším obchodníkům s energií v zemi, se dostala do vážných potíží, když jí před dvěma týdny přerušila dodávky elektřiny energetická společnost ČEZ. Ta to zdůvodnila neplacením denních plateb za dodávky. Chrenkova firma pak byla vyřazena z obchodování s elektrickou energií. Vedení společnosti uvedlo, že banky nebyly ochotny financovat kontrakty firmy v letošním ani příštím roce. Třinecká společnost pak sama na sebe podala insolvenční návrh. Insolvenčním správcem byla soudem jmenována Lenka Vidovičová.

KB může přijít až o miliardu

K největším věřitelům Moravia Energo by měla patřit i Komerční banka, jež by prý mohla přijít až o miliardu korun. Energetickou firmu financovaly také UniCredit Bank a Raiffeisenbank. I pobočka švýcarské firmy Atel, která severomoravskému podniku prodávala elektrickou energii, přiznala blíže neurčenou ztrátu.

O dalším osudu Moravia Energo se rozhodne na schůzi věřitelů, kterou soud nařídil na 30. dubna. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že má zájem firmu reorganizovat a najít uplatnění pro 22 lidí, které nyní zaměstnává.


Firmu „zviditelnil“ Gross

Do centra pozornosti se firma dostala na podzim 2007, když vyšlo najevo, že zhruba třetinový podíl v Moravia Energo koupil na jaře téhož roku bývalý premiér Stanislav Gross. Už v říjnu 2007 své akcie prodal společnosti Arca Capital Bohemia slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Na jaře roku 2008 pak akcie získal většinový majitel společnosti Tomáš Chrenek. Expremiér zřejmě na obchodu vydělal zhruba 80 milionů korun a tuto transakci pak prověřovala protikorupční policie, která však případ v létě loňského roku odložila.

Společnost, která je v současnosti v úpadku, vloni zaznamenala tržby 4,7 miliardy korun proti 3,2 miliardy v roce 2007. Zisk před zdaněním byl v obou letech kolem 98 milionů korun.