Druhý den summitu EU o východním partnerství a boji s krizí

Brusel - Druhým dnem dnes v Bruselu pokračuje vrcholná schůzka šéfů vlád a hlav členských států EU. Na dnešním programu je především jednání o projektu takzvaného východního partnerství, který by měl pootevřít dveře šesti postsovětským republikám. Dalším navrhovaným krokem je požadavek Evropské komise, aby unie zdvojnásobila fond na pomoc evropským zemím zasaženým krizí. Celý summit vede za české předsednictví premiér Mirek Topolánek.

Projekt východního partnerství, který je zahraničně-politickou prioritou českého předsednictví, by měl vytvořit prostor pro užší spolupráci EU s Arménií, Ázerbájdžánem, Běloruskem, Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Brusel těmto zemím výměnou za reformy nabízí dohody o přidružení, o zónách volného obchodu a o snadnějším poskytování vstupních víz do evropského bloku.

Oficiálně by tento projekt, který by státy bývalého SSSR posílil i ekonomicky, měl odstartovat na květnovém summitu v Praze. EK navrhla, aby unie pro roky 2010 až 2013 navýšila svůj příspěvek asi o 350 milionů eur na 600 milionů eur (16,1 miliardy korun).

Injekce pro státy bez eura

Podle šéfa EK Josého Barrosa dnes budou šéfové sedmadvacítky jednat i o navýšení peněz do fondu na pomoc zemím zasažených krizí. Dosud v něm bylo 25 miliard eur, nově by to mohlo být 50 miliard eur. Nárok na čerpání přitom mají jen ty členské státy EU, které nejsou členy eurozóny, tedy případně i Česko. Z fondu zatím čerpají prostředky Lotyšsko a Maďarsko. Oba státy dosud dohromady vyzvedly zhruba deset miliard eur. O „evropské“ peníze na boj s krizí už ale projevilo zájem také Rumunsko.

Zatím není jasné, zda návrh podpoří členské státy, podle kuloárních informací se za něj postavil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Naproti tomu český premiér Mirek Topolánek se ještě před začátkem
summitu vyslovil proti jakékoliv pomoci, která by směřovala speciálně do některého regionu unie.

Peníze pro Mezinárodní měnový fond

Další podporu pro státy, které krize stáhla nejhlouběji, by sedmadvacítka ráda poslala z peněz Mezinárodního měnového fondu. Unijní lídři se včera shodli, že na setkání nejvyspělejších ekonomik G20 v Londýně počátkem dubna budou prosazovat zdvojnásobení prostředků v příslučných fondech MMF. Jakou sumou přispěje unie, se však účastníci summitu zatím nedohodli. Podle ministra financí Miroslava Kalouska by se mělo jednat o částku mezi 75 a 100 miliardami dolarů.

První den summitu také překvapivě přinesl rozhodnutí o tom, jak naložit se zbylými pěti miliardami eur z loňského rozpočtu EU. Peníze by měly jít na energetické projekty, internet a zemědělství. Česko by tak mělo dostat 35 milionů eur na plynové zásobníky.