„Věříme, že dohoda je vyvážená a bude pro všechny přijatelná. Dohoda zajistí rozvoj jednotného trhu s energiemi, což je zvlášť důležité v současné době, jak jsme viděli během lednové plynové krize,“ řekl mluvčí českého předsednictví Radek Honzák.
Státy si vyberou, jak budou liberalizovat
Dnešní dohoda z velké části vychází z už dříve schváleného textu. Státy si tak budou moci vybrat ze tří způsobů řešení liberalizace svého energetického trhu. První možností je, že stát donutí firmy, aby prodaly přenosové soustavy novému majiteli - jde o takzvaný „plný unbundling“.
Druhá možnost počítá s tím, že by si přenosovou soustavu původní vlastníci ponechali. Na národní úrovni by však vznikl nezávislý systémový operátor, který by nad soustavou převzal kontrolu, a energetické firmy by tak ztratily vliv na její řízení. Se třetí cestou přišli již před časem Francouzi a Němci a vyvolávala nejvíc diskusí. Jejich návrh sice také počítá se vznikem operátora (TSO), který by vládl přenosové soustavě. Rozdíl je však v tom, že původní vlastník by si část svého vlivu zachoval.
V České republice zasáhne liberalizace hlavně plynárenství. Z dosavadních vyjádření českých politiků vyplývá, že v případě liberalizace trhu s plynem vláda zvolí třetí „nejmírnější“ variantu. V případě elektřiny už v ČR unbundling proběhl. Většinu výrobních kapacit v Česku vlastní ČEZ a přenosovou soustavu ČEPS, obě firmy jsou státní. Liberalizace v tomto případě znamená, že každou z firem musí vláda přesunout pod jiné ministerstvo. ČEZ by tak mohl spadat například pod ministerstvo průmyslu a obchodu a ČEPS pod ministerstvo financí.