SMS má v Evropě stát nejvýš 11 centů

Štrasburk - České předsednictví a Evropský parlament se dnes předběžně dohodly na zlevnění SMS zpráv posílaných z jednoho státu Evropské unie do druhého. Dohodu musí ještě formálně posvětit vedle samotných europoslanců také členské státy. Mobilní operátoři podle ní už od července nebudou moct za jednu SMS účtovat víc než 11 eurocentů, tedy necelé tři koruny. V současnosti se přitom průměrná cena pohybuje kolem osmi korun.

S cenami zpráv mají klesat i ceny za datové služby. Ty zákazníci využívají například v případě, že se přes svůj telefon připojují k internetu. Od července by cena za jeden megabyte dat neměla přesáhnout jedno euro a postupem času by se dále měla snižovat. V roce 2010 by strop měl být 80 eurocentů a v roce 2011 dokonce 50 eurocentů.

Ceny roamingu mají klesat až do roku 2012

Vyjednavači z řad europoslanců a zástupců českého předsednictví dnes souhlasili také s tím, aby byla současná regulace cen roamingu prodloužena o tři roky, tedy do roku 2012. Od letošního července by tak zákazníci za minutu hovoru ze zahraničí měli zaplatit nejvýš 43 eurocentů (11 korun a 60 haléřů), od července 2010 by pak tato částka měla klesnout na 39 eurocentů a o další rok později na 35 eurocentů. V současnosti EU omezuje maximální cenu na 46 eurocentů, což je asi 12 korun a 40 haléřů.

Pro mobilní operátory má nové nařízení, pokud bude definitivně schváleno, přinést i změnu v účtování telefonních hovorů. Nově by totiž každý operátor musel hovory ze zahraničí účtovat od 31. vteřiny po vteřinách, nikoliv po minutách.