Stát bude možná majitelům domů platit náhradu za regulaci

Brno - Obvodní soud pro Prahu 1 bude znovu rozhodovat o žalobě, kterou na stát podala firma Interdomus a v níž požaduje 64 milionů korun jako náhradu škody, která jí údajně vznikla kvůli regulaci nájemného. Rozhodl o tom dnes Ústavní soud (ÚS) s tím, že pražský soud musí zohlednit nové průlomové stanovisko ÚS, jež přiznává některým majitelům domů právo na náhradu od státu.

Společnost Interdomus podala před lety žalobu na stát, požadovala 64 milionů korun a úroky z prodlení. Neuspěla u obvodního soudu ani u Městského soudu v Praze. Předsedou představenstva firmy Interdomus je známý bojovník proti regulaci nájemného Girolamo Giormani. Jeho společnost původně vlastnila pět domů a obchodní dům, čtyři budovy musela kvůli prodělku prodat.

Ústavní soud zkoumal stížnost firmy několik let, v prosinci ji poprvé veřejně projednal. Před časem schválilo plénum ÚS nové sjednocující stanovisko, podle něhož musejí soudy o specifické náhradě za omezení vlastnického práva rozhodovat podle okolností jednotlivých případů a nesmějí žaloby proti státu automaticky zamítat. ÚS nijak nepředjímal výši náhrad.

Video Reportáž Petra Malého
video

Reportáž Petra Malého

Jen pro staré případy

Stanovisko nedopadá na všechny majitele domů, týká se jen případů, v nichž už majitelé podali žalobu proti státu. Ve stanovisku je také poměrně složitě vymezeno období pro výpočet náhrad. Vztahuje se například jen k období před vydáním klíčového nálezu ÚS ohledně regulovaného nájemného v roce 2005. Tímto nálezem získali majitelé domů možnost zažalovat nájemníka u soudu o jednostranné zvýšení nájemného. O přiznání náhrad a jejich výši musejí individuálně rozhodovat obecné soudy. Výše náhrady nemusí být identická s rozdílem mezi obvyklým a regulovaným nájemným.

Dnešní verdikt - jen malé vítězství majitelů

Dnešní vyhlášení nálezu ÚS sledovala zcela zaplněná jednací místnost. Zasedli v ní především členové Hnutí na obranu majitelů realit. Další zájemci museli zůstat venku.

I když dal soud majitelům domů za pravdu, přesto to pro ně znamená jen malé vítězství. „Dali nám v podstatě za pravdu, ale to, co nám přísluší, nemáme šanci získat,“ upozornila majitelka domu v Brně Hana Langová. Ona i další vlastníci domů a také právnička Občanského sdružení majitelů domů Klára Samková-Veselá se obávají, zda budou obecné soudy novou úpravu respektovat. Majitelé domů si před časem na regulaci nájemného stěžovali také u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Na jeho verdikt čekají, uvažují také o arbitráži.

Klára Samková-Veselá v České televizi:

„Obecné soudy rozhodují nejasně, mlhavě, ač jim Ústavní soud dává konkrétní návod, jak soudit, všechny soudy stejně většinou nálezy Ústavního soudu ignorují.“

Girolamo Giormani
Girolamo Giormani
Více fotek
  • Girolamo Giormani autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/921/92051.jpg
  • Účastníci jednání Ústavního soudu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/921/92053.jpg