Jak krize 30. let změnila životy lidí a na co se máme připravit my?

Praha - V Paláci knih na Václavském náměstí v Praze se dnes křtila kniha "Den, kdy došly prachy". Autor díla, novinář Milan Vodička, v něm popisuje, jak změnila velká hospodářská krize ve 30. letech životy lidí. Od vážných témat se dostává i k tomu, jaké byly dopady krize na sexuální život. Jedna kapitola knihy se věnuje také dopadům současných hospodářských turbulencí.

„Tady v Evropě nebylo pořádně popsáno, jak krize dopadala na životy obyčejných lidí, jak změnila jejich psychiku, jejich vztahy v rodině, jak změnila jídelníček, i to jak jezdili autem a podobně,“ řekl o tématu knihy Vodička. Dopady krize na život běžných lidí zkoumal v kolébce krize - Spojených státech - i v Evropě a neopomněl ani Československo.

V knize se píše o tom, jak krize nastupovala postupně a nenápadně a že černý pátek na Wall Street zdaleka nebyl jejím nejhorším projevem. Autor zmiňuje nejen léky, které ve 30. letech na krizi platily, popisuje i kroky, které naopak přilily olej do ohně.

Video Křest knihy Den, kdy došly prachy
video

Křest knihy Den, kdy došly prachy

„Ta knížka se hrozně hezky čte, popisuje celou škálu celospolečenských problémů, je vzácná v tom, že je psána hodně svěžím tónem a není tam jediná statistika,“ zdůraznil kmotr knihy ekonom Tomáš Sedláček. „Den, kdy došly prachy“ je na pultech knihkupectví k dostání od dnešního dne.