Microsoft varoval před vážnou bezpečnostní chybou Exploreru

San Jose (Kalifornie) - Před vážnou bezpečnostní chybou, kterou zatím nedokázala opravit, varovala společnost Microsoft. Hrozba se týká uživatelů internetového prohlížeče Internet Explorer, kteří mají operační systém Windows XP nebo Windows Server 2003. Chyba umožňuje hackerům kontrolovat počítače na dálku. Pro to, aby útočník mohl počítač napadnout, stačí, když jeho oběť navštíví webovou stránku se škodlivým kódem.

Jak uvádí bezpečnostní experti, hackeři využívají tuto chybu již téměř týden. Škodlivý kód se jim už prý podařilo umístit na tisíce internetových stránek. Lidi se na ně většinou dostanou tak, že kliknou na odkaz uvedený v nevyžádané e-mailové poště.

Bezpečnostní díra prostřednictvím Active X 

Bezpečnostní chyba se týká části softwaru Active X sloužící k přehrávání videa. Při její spolupráci s prohlížečem Internet Explorer se otevře bezpečnostní díra, již využívají hackeři.

Uživatele, kterých se chyba týká, Microsoft vybídl, aby problémovou část softwaru vypnuli. Firma o postupu informuje v angličtině na svých webových stránkách. Microsoft mezitím pracuje na opravě této chyby, kdy se ji podaří odstranit, ale firma neuvedla. Až se jí to povede, uživatelům se chyba opraví v rámci automatických aktualizací.

Microsoft obvykle uvolňuje bezpečnostní záplaty každé druhé úterý v měsíci. Pokud o bezpečnostních problémech informuje jindy, znamená to, že jsou vážné. „Může to znamenat, že hrozí reálné zneužití této chyby a využití této slabiny některými hackery. Microsoft pravděpodobně velmi dobře ví, že ta chyba je známá už nějakou dobu,“ vysvětlujhe IT expert Tomáš Charvát.