Dovolená ve Středomoří se letos turistům vyplatí

Praha – Letošní dovolená ve Středomoří by mohla stát naše turisty výrazně méně než v předchozích letech. Nejen v Řecku, ale také například v Chorvatsku, Španělsku a Itálii ubývá turistů ze západní Evropy, především pak Němců a Britů. Středomořské země reagují zlevněním služeb, aby turisty přitáhly. Německé cestovní kanceláře začaly dokonce prodávat zájezdy last minute do Řecka s padesátiprocentní slevou.

V médiích se objevují rozporuplné informace, kolik bude dovolená v Řecku nakonec stát. Tamní hoteliéři ovšem propadají panice a jdou s cenami služeb dolů. „Zlevňují především hoteliéři z dvou a tříhvězdičkových hotelů,“ řekl Jan Papež, předseda Asociace cestovních kanceláří ČR. Některé cestovní kanceláře začaly zlevňovat až o 15 procent. „Těch zmíněných 50 procent se týká především doprodejů červnových zájezdů,“ konstatoval Papež.

Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka by ovšem zájezdy mohly zlevnit až o třicet procent. „Helénská komora hoteliérů v polovině května přijala doporučení poskytovat cestovním kancelářím až dvacetiprocentní slevy a k tomu celou řadu benefitů,“ potvrdil Beránek. Z hlediska cen by mělo být příjemné především září.

Doprava by se váhajícím turistům mohla prodražit

Ubývá ale letenek do Řecka, protože se rušily celé šňůry letů. „Lidé mohou mít paradoxně levné hotely, ale mohou mít problémy s dopravou,“ podotkl Papež. Ten se nebojí, že by lidé jezdili kupovat zájezdy do Německa. „Ceny jsou přibližně stejné,“ řekl Papež.

Dovolená zlevní v zemích, kde se platí eurem a naopak podraží v těch, kde se platí dolarem. „Silnou konkurencí je ve Středomoří Maroko nebo Tunis, kde jsou vstupní náklady hoteliérů daleko nižší,“ prohlásil Beránek. Nejdražší dovolená je naopak v Jihoafrické republice, Peru nebo Argentině.