Toyota znovu čelí žalobě kvůli patentu na hybridní motor

New York – Největší automobilka na světě stane kvůli nové verzi svého hybridního vozu Prius opět před soudem. Americký vynálezce Alex Severinsky ji žaluje kvůli tomu, že neoprávněně používá hybridní technologie, na které má sám patent. Pokud vyhraje, hrozí Toyotě, že nový model Prius vůbec nebude smět do Spojených států vyvážet. Severinsky už přitom se žalobami vůči Toyotě v minulosti u soudu uspěl.

Severinsky si nechal patentovat hybridní motor už v roce 1994. Popsal, jak na kola auta přenést výkon z elektrického i spalovacího motoru zároveň, tedy princip hybridu. „Když jsem poprvé načrtl fungování hybridního motoru, sám jsem si řekl: 'To je to největší, na co jsem kdy mohl přijít,'“ říká o svém vynálezu Severinsky.

Automobilkám se ale jeho nápad zdál pošetilý. Zprvu se bály používat elektromotor na vysoké napětí. Až po deseti letech vyjela s prvním sériově vyráběným hybridem Toyota. Princip ovšem podle ní vznikl v její vlastní dílně. „Toyota tvrdila, že pro její inženýry to byl opravdový oříšek. A nejdéle jim zabralo právě to řešení, jak ve voze použít vysoké napětí,“ říká k tomu Severinsky, podle kterého její inženýři pátrali zbytečně. Jejich závěry se totiž nápadně blížily jeho patentu.

Za pravdu pak dal Severinskému soud. Podle rozsudku z roku 2005 musela automobilka vynálezci zaplatit 25 dolarů za každou prodanou Toyotu Prius nebo Highlander či Lexus EX400h. Částka se později zvýšila na 98 dolarů za kus, což v praxi znamená necelých 1,5 milionu dolarů měsíčně.

„Hybridní vozy jsou výsledkem našich mnohaletých investic a provází je stovky patentů na hybridní technologie. Jenom na Priusu jsme jich za tři generace použili kolem dvou tisíc,“ tvrdí i nadále Toyota.

Severinsky má ale za to, že se ho Toyota s třetím Priusem znovu snaží obejít. Proto se opět rozhodl bránit svá práva. Mezinárodní obchodní komise ITC teď může nejenom určit další náhrady, v horším případě by mohla dokonce úplně zavřít americké hranice nejprodávanějšímu hybridu z dílny Toyoty. Znovu by se otevřely až v roce 2012, kdy Severinskyho patentová ochrana končí.