Německo nedodrželo dohody a zapřelo část zátěžových testů

Brusel – Evropští regulátoři viní Německo, že proti původním dohodám zapřelo část výsledků zátěžových testů v bankovnictví, které Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) zveřejnil v pátek. Píše o tom dnešní vydání deníku Financial Times (FT). U šesti ze svých 14 testovaných bank nezveřejnilo Německo objem státních dluhopisů, které finanční ústavy vlastní. To byl přitom základní účel testu, který měl uklidnit finanční trhy, že finanční systém eurozóny bude stabilní i v případě, že dluhová krize v Řecku a dalších státech se ještě prohloubí.

„Spolu se všemi dohledovými orgány a bankami jsme souhlasili, že rizika plynoucí ze státního dluhu zveřejníme banku po bance,“ podivoval se v rozhovoru FT šéf CEBS Arnold Vossen.

Podle analytiků chování Němců navozuje podezření, že německé banky mají co skrývat, a nadále nabourává důvěryhodnost zátěžových testů, která nebyla vysoká od samého počátku. Německo se nicméně brání, že tamní legislativa neumožňuje regulátorům Bafin a Bundesbank, aby finanční ústavy ke zveřejnění detailů mohli donutit.

Video Komentář Lukáše Váchy
video

Komentář Lukáše Váchy

„V Německu se debatovalo, jestli rizika plynoucí z držení státního dluhu zveřejňovat, a v jednu chvíli bylo řečeno, že to bude povinné. Ale nakonec to Bafin nevyžadoval,“ řekl FT nejmenovaný německý bankéř. Celá záležitost ovšem zneklidňuje i Evropskou komisi, která již dala najevo, že na německé banky bude tlačit, aby zveřejnily všechny detaily.

Jaroslav Brychta, analytik X-trade Brokers

„Z testování byly vyčleněny například dluhopisy, které banky drží do splatnosti. Není nic jednoduššíhon než dluhopisy, které drží v rámci obchodování, přesunout do kategorie dluhopisů, které drží do splatnosti a potom samozřejmě výsledky vycházejí daleko lépe.“

Objem státních dluhopisů v bankách není jedinou součástí dohody, kterou Německo porušilo. Proti původnímu časovém harmonogramu němečtí regulátoři zveřejnili výsledky zátěžových testů dvě hodiny před regulátory v ostatních zemích, a dokonce před CEBS, který měl být první v Evropské unii.