Pákistánští obchodníci s pšenicí ještě nedávno tvrdili, že mají dost zásob na to, aby uspokojili poptávku do příští sklizně. Aby taky ne, země v sezoně 2009/2010 sklidila přes 23 milionů tun pšenice. Pak ale přišly stoleté povodně, které zničily a odplavily dohromady 750 tisíc tun. Škody na úrodě dosáhly skoro tří miliard dolarů.
„Momentálně nepřipouštíme žádnou diskuzi o tom, že bychom měli exportovat pšenici. Export 2 milionů tun přebytečné pšenice s největší pravděpodobností odložíme,“ citovala agentura Reuters nejmenovaný zdroj z pákistánského ministerstva zemědělství.
Neúroda zvedá ceny pšenice
Špatné zprávy o úrodě pšenice z Ruska a Ukrajiny už vyhnaly cenu vzhůru. Od července do srpna cena pšenice prudce vzrostla a nyní se jeden bušl prodává za téměř 7 dolarů. „Poslední vývoj na trzích naznačuje, že by cena nemusela růst. Zásoby ve světě jsou poměrně vysoko a nehrozí žádný akutní nedostatek,“ uvedl analytik Colosseum Petr Čermák. Výpadek pokryjí další tradiční vývozci – Spojené státy, Austrálie a Evropská unie. Ta poslední už ale přitom z odhadu sklizně také mírně ukousla. Snížila ho o 3 procenta zhruba na 275 milionů tun.