Dnes v noci ožije v metropolích svět módy

New York - Na mnoha místech světa bude dnešní noc patřit módě. Více než tisíc značkových butiků dnes nabídne zákazníkům zvláštní slevy a akce. Po loňském prvním a velmi úspěšném ročníku Noci módy v New Yorku dnes svoje brány otevřou butiky nejen tam, ale také třeba v Číně, Řecku, Turecku, Indii či Austrálii.

Redaktorka Harper's Bazaar Lucie Janotová o Noci módy:

„Původní myšlenka celého toho projektu byla někde trochu jinde, on vlastně vzešel celý jako nápad proslulé šéfredaktorky módní bible časopisu Vogue Anny Wintour. Ona chtěla vytvořit něco speciálního, něco šokujícího pro své čtenáře.“

Překvapit obyvatele New Yorku je ale velice složité, proto prý Wintour zmobilizovala návrháře a butiky a povedlo se. Maloobchodní prodeje vzrostly o polovinu. Proto se teď „svátek módy“ šíří i do ostatních zemí. A i letos by se Noc módy mohla povést. Velice luxusní značky totiž podle ředitele komunikační agentury BED Milana Rozsivky krizím nepodléhají. Potvrzuje také, že nastává v celém módním světě oživení. Lépe se tak znovu prodávají značky, které se jako luxusní tváří, zase tak luxusní ale nejsou.

Podle Janotové jsou obyčejné značky, které mají punc luxusu obvyklé i u nás a Češi jim věří. Jejich prodejci jim zvýší cenu, potom spotřebitelům ukážou, jak značku nosí nějaká celebrita a navíc vše vylepší hezkou výlohou v lukrativní lokalitě. Klasický zákazník pak nemá takový výrobek šanci poznat. Janotová dodává, že nejochotněji drahý luxus nakupují mladí lidé.

Bohatí Češi nakupují v zahraničí, cizinci u nás ale nic nekoupí

Podle Rozsivky u nás bohatí Češi neradi nakupují, protože to pro ně znamená ztrátu soukromí. Existuje podle něj jen jedno místo, kde je luxusní zboží k dostání, a to je sledováno bulvárem. Pro bohaté je tak jednodušší odjet do Londýna, kde je mnohdy lepší výběr, servis, a dokonce i ceny.

Cizinci u nás naopak příliš nenakupují. Důvod je jednoduchý – je tu dráž než u nich. Když už něco koupí, tak většinou ve výprodeji. Útěchou však Čechům lačným po luxusu může být Staré Město v Praze. To má podle Janotové mnoho mladých návrhářů, kteří prodávají luxusní zboží za rozumnou cenu.

Kolekce designérského studia Chatty
Kolekce designérského studia Chatty
Více fotek
  • Kolekce designérského studia Chatty zdroj: Czech Grand Design http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1384/138360.jpg
  • Móda autor: Hiro Komae, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1523/152268.jpg