ČT24

ČT24
sobota 1. srpna 2015 Oskar

Česká pozice: ČEZ za Energotrans zaplatí 14,5 miliardy korun

Velikost textu:

Praha - Energetická společnost ČEZ podle informací serveru Česká pozice zaplatí za 100 procent akcií firmy Energotrans, která vlastní elektrárnu v Mělníku a dodává teplo do Prahy, 14,5 miliardy korun. Dvě miliardy korun si pak ČEZ má stáhnout formou jakési předčasné dividendy. Energotrans ČEZ koupil od Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Server upozornil, že před deseti lety ČEZ vlastnil 30 procent Energotransu a prodal tento podíl Pražské teplárenské za půl miliardy korun. Později Energotrans získal EPH. Nyní si tak ČEZ kupuje tyto akcie zpět za sedminásobek.

Uhelná elektrárna
Uhelná elektrárna

"Během těch let došlo v Energotransu k zásadní změně v hospodaření společnosti, zřejmě i v důsledku změny cen tepla. Ze ztráty (v roce 2000 na náš podíl připadala ztráta 48 mil Kč) k významnému zisku. Čistý zisk za rok 2010 byl 1,2 miliardy korun," řekl serveru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Svoji roli také má, že před deseti lety ČEZ prodával minoritu a nyní kupuje celou společnost, dodal. 

Firmy koncem července oznámily, že ČEZ prodá EPH svůj poloviční podíl v německé hnědouhelné společnosti Mibrag. Od EPH koupí ČEZ společnost Energotrans. Dokončení těchto transakcí podléhá schválení antimonopolními úřady.

O Energotrans se ČEZ zajímá již několik let v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnou v Mělníku, která v budoucnu zabezpečí dodávky tepla pro Prahu. Společnost Energotrans je stoprocentní dceřinou firmou Pražské teplárenské a provozuje hnědouhelnou elektrárnu Mělník I. o instalovaném výkonu 352 megawattů.

Podnikatelský záměr na novou paroplynovou elektrárnu s výkonem 800 MW v lokalitě Mělník schválilo vedení ČEZ na konci dubna 2009. Záměrem tohoto projektu je vybudovat elektrárnu, která bude připravena v blízké budoucnosti nahradit výkon dožívajících uhelných zdrojů v této lokalitě. Současné uhelné bloky budou postupně odstavovány v období po roce 2015.

Zdroj: Česká pozice, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.