Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Česká pozice: ČEZ za Energotrans zaplatí 14,5 miliardy korun

Velikost textu:

Praha - Energetická společnost ČEZ podle informací serveru Česká pozice zaplatí za 100 procent akcií firmy Energotrans, která vlastní elektrárnu v Mělníku a dodává teplo do Prahy, 14,5 miliardy korun. Dvě miliardy korun si pak ČEZ má stáhnout formou jakési předčasné dividendy. Energotrans ČEZ koupil od Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Server upozornil, že před deseti lety ČEZ vlastnil 30 procent Energotransu a prodal tento podíl Pražské teplárenské za půl miliardy korun. Později Energotrans získal EPH. Nyní si tak ČEZ kupuje tyto akcie zpět za sedminásobek.

Uhelná elektrárna
Uhelná elektrárna

"Během těch let došlo v Energotransu k zásadní změně v hospodaření společnosti, zřejmě i v důsledku změny cen tepla. Ze ztráty (v roce 2000 na náš podíl připadala ztráta 48 mil Kč) k významnému zisku. Čistý zisk za rok 2010 byl 1,2 miliardy korun," řekl serveru mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Svoji roli také má, že před deseti lety ČEZ prodával minoritu a nyní kupuje celou společnost, dodal. 

Firmy koncem července oznámily, že ČEZ prodá EPH svůj poloviční podíl v německé hnědouhelné společnosti Mibrag. Od EPH koupí ČEZ společnost Energotrans. Dokončení těchto transakcí podléhá schválení antimonopolními úřady.

O Energotrans se ČEZ zajímá již několik let v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnou v Mělníku, která v budoucnu zabezpečí dodávky tepla pro Prahu. Společnost Energotrans je stoprocentní dceřinou firmou Pražské teplárenské a provozuje hnědouhelnou elektrárnu Mělník I. o instalovaném výkonu 352 megawattů.

Podnikatelský záměr na novou paroplynovou elektrárnu s výkonem 800 MW v lokalitě Mělník schválilo vedení ČEZ na konci dubna 2009. Záměrem tohoto projektu je vybudovat elektrárnu, která bude připravena v blízké budoucnosti nahradit výkon dožívajících uhelných zdrojů v této lokalitě. Současné uhelné bloky budou postupně odstavovány v období po roce 2015.

Zdroj: Česká pozice, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.